AKTUALIZACJA
Atak na NBP. Służby prawne Sejmu mają wątpliwości
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.
W czwartek Prezydium Sejmu zadecydowało o skierowaniu wstępnego wniosku o TS dla prezesa NBP do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.
„Kieruję wniosek o TS dla prezesa NBP Adama Glapińskiego do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Opatrzę go pismem, w którym wskażę na wszystkie wątpliwości podniesione przez biuro legislacyjne i biuro ekspertyz, i oceny skutków regulacji” - powiedział Hołownia.
Wątpliwości prawne i „ryzyko dla wniosku”
Jak wyjaśnił, w ocenie prezydium, ale i prawników sejmowych, wątpliwości te ”mogą spowodować ryzyko dla tego wniosku, jeżeli miałby stać się wnioskiem końcowym przed Trybunałem Stanu„.
Jednocześnie podkreślił, że to komisja podejmie decyzję w tej sprawie. „To jest odpowiedzialność komisji. Natomiast moim obowiązkiem jest zwrócić jej uwagę i przestrzec przed ryzykiem, które zidentyfikowały służby prawne Sejmu” - oświadczył marszałek.
Kaczyński: ten wniosek to „kryminalne przedsięwzięcie”
Sprawę skomentował dla dziennikarzy w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński. „To jest kryminalne przedsięwzięcie skierowane przeciwko podstawowym interesom państwa, przez grupę, która chce wprowadzić władzę, nawet nie autorytarną a idącą w stronę totalitaryzmu” – oświadczył.
„To kryminalne przedsięwzięcie” – dodał.
30 dni na stanowisko prezesa NBP
Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przedstawi plan pracy nad wstępnym wnioskiem o Trybunał Stanu dla prezesa NBP A. Glapińskiego po odniesieniu się przez niego do zarzutów, na co będzie miał 30 dni od ich otrzymania - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik.
Zapytany o przedstawienie planu komisji ws. wniosku o TS, Gawlik powiedział: „Zaczekam spokojnie do stanowiska pana prezesa”.
Dodał, że lista świadków, którzy będą wezwani przed komisję, może być większa niż wskazana we wstępnym wniosku (ok. 50 os.).
Po otrzymaniu wniosku przewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej przesyła niezwłocznie osobie objętej wnioskiem odpis wstępnego wniosku, informując ją o prawie do złożenia pisemnych wyjaśnień w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.
Komisja, po przeprowadzeniu postępowania, przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.
Pod koniec marca br. wniosek o postawienie przed TS prezesa NBP Adama Glapińskiego złożyło 191 posłów koalicji rządzącej. Zarzucono mu naruszenie konstytucji i ustaw, m.in. poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego w ramach skupu aktywów w latach 2020-2021, prowadzenie tego skupu bez „należytego upoważnienia” od Rady Polityki Pieniężnej i poprzez uchybienie nakazowi apolityczności prezesa NBP. W ocenie członków zarządu NBP wniosek ten jest próbą złamania niezależności polskiego banku centralnego.
Daria Al Shehabi, Olga Łozińska (PAP), sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Zapłacimy miliony Niemcom za tranzyt paliw
Bez Obajtka zyski Orlenu lecą na łeb