Tusk walczy o niemiecki projekt "żelaznej kopuły"
Premier Donald Tusk oświadczył w czwartek przed szczytem UE w Brukseli, że jest bardzo zadowolony z tego, iż projekt „żelaznej kopuły”, czyli europejskiej tarczy obrony powietrznej, staje się priorytetem dla całej Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że pierwotnie był to niemiecki projekt biznesowy.
W 2022 roku Niemcy zgłosiły inicjatywę budowy tzw. Europejskiej Tarczy Antyrakietowej. Polska odrzuciła pomysł Berlina, argumentując, że jest w trakcie budowy własnego systemu obrony przeciwpowietrznej. Polityk Wojciech Skurkiewicz, senator Prawa i Sprawiedliwości, wyjaśnił, że nasza obrona powinna opierać się na polskim przemyśle zbrojeniowym, by nie kupować wszystkiego z Niemiec. Podobnego zdania był prezydent Polski Andrzej Duda.
To biznesowy projekt niemiecki - skomentował prezydent pomysł budowy tzw. żelaznej kopuły nad Europą
Do sytuacji odniósł także Jacek Siewiera, który stwierdził, że „niewątpliwie jest to projekt biznesowy, bo cała koncepcja obrony Europy ma też charakter gospodarczy”. Jak dodał, „projekt miał charakter głównie oferty sprzedażowej”.
Premier Polski szuka poparcia
Premier przed szczytem UE w Brukseli powiedział, że znajduje w UE partnerów do tego, żeby projekt „żelaznej kopuły” czy „bezpiecznego nieba” stał się polityką europejską.
Oświadczył, że jest bardzo zadowolony z tego, iż projekt „Żelaznej Kopuły”, czyli nowo nazwanej europejskiej tarczy obrony powietrznej, staje się priorytetem dla całej Unii Europejskiej.
Dodał też, że podczas posiedzenia „będzie się urokliwie uśmiechał do Giorgii Meloni”.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Fatalny stan finansów - za błędy Tuska zapłacą Polacy
Farsa! Obajtek bez absolutorium za 27 mld zysku Orlenu
Polacy pokonani! Ta gra przebiła rekord Wiedźmina
TSUE zamknie przemysł, bo ten szkodzi środowisku
Na podstawie pap, polsatnews, jb