Prezydent: blokowanie CPK to jak zdrada stanu
Centralny Port Komunikacyjny powinien być hubem o wymiarze światowym, który mógłby konkurować z wielkim portami - mówił prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia Rady ds. Strategicznych Projektów Rozwojowych. Jego zdaniem blokowanie tej inwestycji może być uznane za zdradę stanu.
Andrzej Duda powołał w poniedziałek Radę do spraw Strategicznych Projektów Rozwojowych działającej w ramach Narodowej Rady Rozwoju.
Lotnisko o wymiarze światowym
Podczas inauguracyjnego posiedzenia prezydent zwrócił uwagę, że Polska potrzebuje lotniska, które miałoby „wymiar światowy”. Lotniska, które byłoby także obiektem o znaczeniu strategicznym, umożliwiającym przyjęcie dostaw uzbrojenia i relokację wojsk.
Według prezydenta światowe dane dotyczące rozwoju transportu lotniczego wskazują, że Polska będzie w przyszłości potrzebowała więcej wielkich lotnisk i centrów transportowych.
Takich portów komunikacyjnych jak CPK może być w Polsce więcej niż jeden. Transport lotniczy będzie się rozwijał dynamicznie. Wszyscy, którzy twierdzili, że w związku z CPK będzie problem z lotniskami regionalnymi, nie mają racji. One wszystkie będą miały zadania do wykonania - zaznaczył szef państwa.
Jesteśmy gotowi do konkurencji
Zdaniem Andrzeja Dudy Polska nie powinna się obawiać, że CPK będzie konkurować z innymi wielkimi portami lotniczymi w sąsiednich krajach, m.in. w Berlinie.
Tak, będzie to konkurencja dla Berlina czy Budapesztu i Wiednia, jeśli tam też powstaną wielkie huby. Ale jesteśmy gotowi na tym rynku konkurować. Niech nikt nie odważy się - po to, żeby ułatwić życie innym, by zapewnić komuś innemu większe zyski - blokować inwestycji, które my powinniśmy zrealizować w Polsce, bo w istocie to się kwalifikuje na zdradę stanu - podkreślił Andrzej Duda.
Potrzebne wielkie inwestycje
Jak wskazał prezydent, Polska potrzebuje inwestycji „na poziomie światowym”. Oprócz budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego wymienił energetykę nuklearną, rozbudowę portów, w tym w Elblągu, a także w cyfryzację i rozwój elektromobilności.
Zdaniem Andrzeja Dudy, polskie państwo umie działać skutecznie, co pokazało, uniezależniając się od dostaw gazu z Rosji.
Poradziliśmy sobie z rosyjskim szantażem gazowym i brutalnym łamaniem umów. Zdaliśmy egzamin. Dzięki realizacji gazoportu w Świnoujściu, gazociągu z szelfu norweskiego i interkonektorów nie zabrakło gazu dla gospodarstw i przemysłu - przypominał.
Stwierdził, że za rządów PiS nie zabrakło środków na żadną inwestycję.
Musimy walczyć o to, by najważniejsze inwestycje, na które w większości zawarliśmy kontrakty, były zrealizowane, i nikt nam nie ukradł pieniędzy, które zostały na ten cel przeznaczone - podsumował prezydent.
Wątpliwa polityka rządu
Jednak polityka obecnych władz budzi wątpliwości, czy wielkie inwestycje będą kontynuowane. Czy CPK będzie budowane jako wielki hub, czy też zwyczajne kolejne lotnisko regionalne.
W środę premier Donald Tusk zapowiedział, że w Baranowie między Łodzią a Warszawą powstanie najnowocześniejsze lotnisko w Europie. Jak dodał, rząd rezygnuje z koncepcji budowy linii kolejowych przecinających się w Baranowie. Zamiast tego proponuje połączenie kolejami wszystkich dużych polskich miast.
»»Czytaj tutaj:
W 2032 r. ma ruszyć nowy port lotniczy pod Warszawą
Zadania prezydenckiej rady
Głównym zadaniem Rady do spraw Strategicznych Projektów Rozwojowych będzie analizowanie, opiniowanie oraz rekomendowanie strategicznych projektów, mających istotny wpływ na rozwój gospodarczy kraju. Stanowisko przewodniczącego objął doradca społeczny prezydenta Marek Dietl.
Kluczowe obszary, którymi będzie zajmować się rada, to: Centralny Port Komunikacyjny, elektrownie jądrowe, rozwój infrastruktury portowej, cyberbezpieczeństwo i telekomunikacja.
W skład powołanej przez prezydenta weszli byli przedstawiciele spółek Skarbu Państwa oraz eksperci z różnych dziedzin gospodarki i nauki.
PAP/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
PKP Cargo: łatwiej będzie zwolnić i sprzedać AKTUALNE!
Scholz poniżył Tuska: Niemcy nie chcą wspólnej obrony!