Groźne grzyby i bakterie na automatach paczkowych
Studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przebadali 64 automatów paczkowych w największych dzielnicach miasta. Wyniki okazały się bardzo niepokojące. Na powierzchni tych urządzeń znaleziono grzyby i bakterie, w tym oportunistyczne oraz pochodzenia kałowego.
W ramach badania członkowie studenckiego koła naukowego mikroGRAM, działającego przy Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przebadali pod kątem zanieczyszczenia mikrobiologicznego 64 automaty z szesnastu dzielnic Lublina, w których zameldowanych jest powyżej 10 tys. mieszkańców.
W każdej z dzielnic zbadane zostały cztery losowo wybrane automaty paczkowe należące do pięciu firm kurierskich. Pobrano z nich wymazy oraz odciski z wykorzystaniem specjalnych pożywek mikrobiologicznych, które następnie zostały przetransportowane do laboratorium.
Najwyższe zanieczyszczenie mikrobiologiczne powierzchni zanotowano na paczkomatach w dzielnicach: Czuby Północne, Czuby Południowe oraz w Dzielnicy Dziesiątej, a najniższe w Bronowicach, Czechowie Północnym i na Tatarach . Miało to związek głównie z tym, że dwie pierwsze dzielnice zamieszkuje największa liczba osób, potencjalnych użytkowników urządzeń paczkowych.
Uwaga na bakterie oportunistyczne
Przykładowo, na wszystkich badanych powierzchniach (przede wszystkim na ekranach dotykowych i klawiszy) obecne były bakterie należące do tlenowych laseczek z rodzajów Bacillus czy Paenibacillus, naturalnie występujące w powietrzu atmosferycznym. Niestety mogą się tam także znajdować bakterie pochodzenia kałowego, alergizujące zarodniki grzybów, a nawet wirusy, np. wirus grypy. Badacze wykryli także tzw. bakterie oportunistyczne, czyli takie, które mogą wywołać zakażenia u osób z osłabionym układem odpornościowym.
Korzystałeś z automatu, umyj ręce!
Dlatego też autorzy badania wskazują na konieczność mycia dłoni po powrocie do domu. Automaty paczkowe zdobyły w ostatnich latach dużą popularność i stały się jedną z najczęściej wykorzystywanych metod dostawy. Według najnowszych raportów, Polska znajduje się na pierwszym miejscu pod względem całkowitej liczby automatów paczkowych wśród krajów UE oraz na drugiej pozycji w skali globalnej, zaraz po Chinach.
Źródło: PAP
Oprac. GS
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
W niedziele nie wsiądziesz do samochodu. Wielki plan
Miał być akademik za 1 zł, jest za 1533 zł