Prezydent zdecydował: KRRiT zostaje
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; nie potwierdził stanowiska Sejmu i Senatu, które odrzuciły sprawozdanie Rady za 2023 r. A to oznacza, że obecny skład KRRiT pozostaje.
W czerwcu Senat, a lipcu Sejm odrzuciły sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2023 r.
Pan prezydent podjął decyzję w sprawie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nie będzie potwierdzenia stanowiska Sejmu i Senatu, czyli skład obecny Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pozostaje” - zapowiadała w Polsat News szefowa prezydenckiej kancelarii Małgorzata Paprocka.
Podkreśliła, że prezydent ” nie podziela poglądu, który był przedstawiany” w Sejmie i w Senacie.
Pan prezydent chce, aby osoby, które zasiadają dzisiaj w Krajowej Radzie, kontynuowały swoją misję – oznajmiła Paprocka.
Po południu Kancelaria Prezydenta RP zamieściła oficjalny komunikat, w którym napisano m.in.: „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie potwierdził wygaśnięcia kadencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tym samym nie następuje wygaśnięcie kadencji wszystkich członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji”.
W skład Krajowej Rady wchodzi pięciu członków: dwóch powoływanych przez Sejm, jeden przez Senat i dwóch przez prezydenta.
Obecnie w KRRiT zasiadają: Maciej Świrski, który jest jej przewodniczącym (powołany przez Sejm we wrześniu 2022 r.), Agnieszka Glapiak - zastępca przewodniczącego (powołana przez Sejm we wrześniu 2022 r.), Hanna Karp (powołana przez prezydenta w październiku 2022 r., Tadeusz Kowalski (powołany przez Senat w sierpnia 2022 r.), Marzena Paczuska (powołana przez prezydenta w 2022 r.).
Obecna koalicja rządowa usiłuje doprowadzić do wygaśnięcia kadencji obecnych członków KRRiT, a jej przewodniczącego postawić przed Trybunałem Stanu.
PAP/X/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
To nie żart! Wódka za 3,39 zł – w opakowaniu po jogurcie
Rząd Tuska wbije polskim przewoźnikom nóż w plecy?
W PKP Intercity przyspieszą, ale na CMK będzie wolniej
Szału nie ma. Oto emerytura olimpijska Igi Świątek
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: