Sędziowie zbędni? Sprawiedliwość w rękach AI
AI powinna być postrzegana jako realne narzędzie ułatwiające pracę sędziów – uważa 89 proc. prawników. Większość twierdzi jednak, że należy ją wykorzystywać w ograniczonym zakresie - pisze w piątek „Rzeczpospolita”.
W tzw. panelu prawników „Rzeczpospolitej” o sztucznej inteligencji w wymiarze sprawiedliwości udział wzięło 18 ekspertów.
SI ułatwi pracę sędziów
Gazeta w opublikowanym w piątek wydaniu wskazała, że 89 proc. uczestników panelu zgodziło się z tym, że sztuczna inteligencja powinna być postrzegana jako realne narzędzie ułatwiające pracę sędziów.
Tylko 6 proc. było przeciwnego zdania. Zdaniem cytowanego przez „Rz” adwokata Pawła Litwińskiego AI powinna pomóc sędziom w wykonywaniu takich czynności jak choćby analiza danych. „Obawiam się automatyzmu w stosowaniu SI przez część sędziów, przez co zatracone zostaną resztki czynnika ludzkiego, a prawo to nie matematyka” – stwierdził z kolei adwokat dr Michał Bieniak.
Z tezą, że sztuczna inteligencja może być efektywnym wsparciem w orzekaniu i odblokować sądownictwo z dużej ilości spraw, zgodziło się 61 proc. prawników. Przeciwną opinię miało 11 proc., a 28 proc. nie miało zdania w tej kwestii.
Tu algorytm nie pomoże
Jednocześnie 72 proc. prawników uważa, że rozwiązania sztucznej inteligencji powinny być wykorzystywane w sądach jedynie w ograniczonym zakresie i służyć np. automatyzacji procedur i powtarzalnych czynności, co pozwoliłoby sędziom szybciej przygotować się do rozpraw (nie zgodziło się z tym 23 proc. ekspertów).
„Nie można w szczególności w sprawach rodzinnych albo karnych sprowadzać orzekania do algorytmu (tak naprawdę dotyczy to wszelkich postępowań)” – stwierdził dr Bieniak.
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Skandal! Zalało nas 40 tys. ton niemieckich ziemniaków
Niebywałe! Te zabawki szpiegują Twoje dziecko!
Już 2 września rusza telewizja wPolsce24!
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj:
„Tak naprawdę dopiero uczymy się wykorzystania AI. Dlatego też wydaje mi się, że jeszcze jest mnóstwo nieodkrytych możliwości jej zastosowania w sądownictwie – podkreślił doradca podatkowy Grzegorz Gębka, cytowany w „Rzeczpospolitej”.
PAP/ as/