AKTUALIZACJA
Husarz już lata z polskim pilotem
Jeden z 32 zakupionych przez Polskę w USA samolotów myśliwskich F-35 Husarz, pilotowany przez Polaka, odbył pierwszy lot. Maszyna wystartowała z bazy w Fort Smith w stanie Arkansas, gdzie szkolą się polscy piloci - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.
„Pierwszy lot polskiego pilota na F35 Husarz. Ten przełomowy moment otwiera nowy rozdział w procesie modernizacji Sił Powietrznych - czytamy w piątkowym komunikacie MON na portalu X.
Zgodnie z procedurą lot szkoleniowy odbył się z wykorzystaniem dwóch maszyn w formacji chase (pościgu), dzięki czemu lecący za Polakiem amerykański instruktor mógł sprawdzać poprawność wykonywanych manewrów. Polski pilot zasiadł za sterami F-35A „Husarz” niespełna dwa miesiące po pierwszym starcie „polskiej” maszyny z lotniska fabryki Lockheed Martin w bazie NAS Joint Reserve Base Fort Worth w Teksasie - uzupełnił w sobotę MON we wpisie na platformie X.
Film wideo pokazujący start F-35 z polskim pilotem za sterami zamieścił na platformie X szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła.
Husarz 1 już z polskim pilotem za sterami. Bardzo symboliczny moment w planie transformacji Sił Zbrojnych RP! – napisał gen. Kukuła.
W sobotę uzupełnił informacje o następujący wpis:
Otrzymujemy z US Air Force bardzo pozytywne raporty o postępach w szkoleniu naszych pilotów. Siły Powietrzne dobra robota! Jesteście forpocztą zmian w Siłach Zbrojnych! Air Power!
Zakup F-35 przez polskie lotnictwo
F-35 to pierwszy w polskim lotnictwie samolot wielozadaniowy zaprojektowany tak, by był trudno wykrywalny przez przeciwnika. Polskie Siły Powietrzne mają otrzymać 32 maszyny, które razem z myśliwcami F-16 będą stanowić o sile polskiego lotnictwa bojowego. Obecnie polscy piloci szkolą się w USA. Pierwsze F-35 maja trafić do Polski na początku 2026 r.
31 stycznia 2020 r. w Dęblinie (woj. lubelskie) Ministerstwo Obrony Narodowej z ministrem Mariuszem Błaszczakiem na czele, podpisało umowę na dostawę 32 samolotów F-35A. Kontrakt przewidywał również pakiet logistyczny i szkoleniowy. W pierwszym przewidziano części zamienne i eksploatacyjne, sprzęt do obsługi naziemnej i wyposażenie pilotów, komputerowy system zarządzania eksploatacją. Drugi pakiet obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego w USA.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Prezes EBC przestrzega przed skutkami ataków na NBP
Szokujący rachunek za klimat: 28 bilionów dolarów!
Wyłudzenia VAT? „Hulaj dusza, piekła nie ma”
»»Oto Polska Tuska! Luksusowe zamówienia prezesa państwowej spółki - obejrzyj na antenie telewizji wPolsce24