Informacje
Koniec historii kopalni Bielszowice. / autor: Pixabay
Koniec historii kopalni Bielszowice. / autor: Pixabay

Kopalnia biła rekordy zysku. Ekoszaleństwo? Wyjechał ostatni wagonik

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 czerwca 2026, 21:50

  • Powiększ tekst

Smutny i symboliczny moment dla śląskiego górnictwa. W czwartek z kopalni Bielszowice wyjechał ostatni wagonik węgla, co ostatecznie zamknęło trwającą sto dwadzieścia dwa lata historię wydobycia w tym jednym z najstarszych zakładów na Górnym Śląsku.

Likwidacja kopalni kończy epokę, która budowała tożsamość pokoleń. Zakład działający w strukturach Polskiej Grupy Górniczej od pierwszego lipca przestanie funkcjonować w dotychczasowym kształcie.

Ekoszaleństwo i zamykanie dobrobytu

Dla lokalnej społeczności to czas wspomnień o miejscu, które dawało stabilność, rozwój oraz tworzyło infrastrukturę Rudy Śląskiej, Zabrza i Mikołowa. Choć w okresie największego rozkwitu kopalnia biła rekordy dobowego wydobycia sięgające jedenastu tysięcy ton i wprowadzała pionierskie technologie, proces transformacji okazał się nieuchronny.

To był czysty rozwój i 1650 zatrudnionych pracowników

Wygaszanie wydobycia potrwa około trzech lat. Kopalnia Bielszowice dawała pracę około 1650 osobom. Dotychczas do innych zakładów alokowano 250 pracowników, a od lipca do października przeniesionych zostanie kolejnych 500 osób.

mw

»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje

»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:

Ostre strzelanie za 600 mln zł

Masz studnię? Unia może cię dopaść

Czy Nord Stream wróci do gry?

»»Unia kapitałowa w Europie coraz bliżej – oglądaj „Piątkę wGospodarce” w telewizji wPolsce24

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych