Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

Moody’s znów grozi Polsce. Obniżka ratingu przez spór o Trybunał?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 4 kwietnia 2016
  • 12:49
  • 4
  • Tagi: agencje ratingowe biznes gospodarka Moody’s rating Polski
  • Powiększ tekst

Agencja ratingowa Moody’s wydała raport, w którym ponownie ostrzegła Polskę, że może obniżyć rating naszego kraju. Poprzednie ostrzeżenie agencja Moody’s wydała tuż po wyborach parlamentarnych.

W raporcie analitycy Moody’s napisali, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego może negatywnie odbić się na klimacie inwestycyjnym, czego konsekwencją może być obniżka ratingu Polski.

  • Polska stoi w obliczu narastającego ryzyka politycznego, co wynika z trwającego kryzysu konstytucyjnego. Może to wpłynąć na obniżenie atrakcyjności Polski w oczach zagranicznych inwestorów, co jest negatywne dla polskiego ratingu – napisała agencja.

Póki co Moody’s utrzymuje długoterminowy rating Polski na poziomie A2 ze stabilną perspektywą. Przewiduje się, że agencja opublikuje ranking Polski 13 maja.

Moody’s ocenia Polskę o jeden stopnień wyżej niż agencja Fitch (A-) oraz o dwa stopnie wyżej niż Standard&Poor’s, który w styczniu obniżył rating Polski do poziomu BBB+. W reakcji na pierwszą w historii obniżkę ratingu mocno osłabił się złoty.

Moody’s poprzednie ostrzeżenie wydał wkrótce po ogłoszeniu wyników parlamentarnych. Wtedy agencja oświadczyła, że rezultat wyborów obniża przewidywalność polskiej polityki i negatywnie wpływa na rating Polski.

ak

Komentarze