Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Ożywienie na międzynarodowych rynkach górniczych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 kwietnia 2017, 15:45

  • 0
  • Powiększ tekst

Famur obserwuje ożywienie na międzynarodowych rynkach górniczych i spodziewa się zwiększenia liczby kontraktów także na rynku polskim w perspektywie drugiej połowy tego i przyszłego roku, co powinno przełożyć się na wzrost przychodów spółki, poinformował prezes Mirosław Bendzera. Celem spółki jest, by w ciągu 5 lat 50% przychodów pochodziło ze sprzedaży eksportowej.

"Po okresie spowolnienia, tj. od II połowy 2016 r., obserwujemy wyraźnie ożywienie w inwestycjach branży wydobywczej na świecie. Wynika to ze wzrostu cen węgla na światowych rynkach, oraz konieczności szybkiego uruchomienia inwestycji, które w latach poprzednich ze względu na ogólną dekoniunkturę były wstrzymywane przez firmy wydobywcze" – powiedział Bendzera w rozmowie z ISBnews.

Spółka podpisała w tym roku dwa kontrakty na rynku rosyjskim i prowadzi rozmowy w krajach Ameryki Południowej, Bliskiego Wschodu, a także m.in. w Rosji i Kazachstanie.

"Kraje WNP pozostają dla nas najbardziej sprzyjającym rynkiem. Widzimy także duży potencjał na rynkach, które inwestują w rozwój sektora wydobywczego oraz energetykę węglową" – powiedział prezes.

Jego zdaniem, sytuacja na polskim rynku jest nieco bardziej złożona. Oprócz tendencji cenowych oddziałuje na nią także proces restrukturyzacji sektora. Na czas realizacji inwestycji wpływa również powszechność korzystania z procedur zamówień publicznych.

"Według założeń strategii dla górnictwa i energetyki, węgiel jeszcze przez kilkanaście lat będzie podstawowym paliwem energetycznym w naszym kraju. Część inwestycji powinna zostać uruchomiona jeszcze w tym roku. W fazę realizacji nowe inwestycje wejdą na przełomie 2017 i 2018 r. bądź w przyszłym roku. W I połowie 2018 r. powinien być widoczny wyraźny wzrost inwestycji w polskich kopalniach" – powiedział Bendzera.

Poprawiająca się sytuacja na rynku będzie oznaczała szansę na wzrosty przychodów Famuru.

"Liczymy na konsekwentny wzrost przychodów Famuru. Kluczowy będzie jednak wzrost w eksporcie" – wskazał prezes.

W 2016 r. przychody osiągnięte z kontraktów realizowanych za granicą stanowiły około 30% łącznych skonsolidowanych przychodów Famuru. Spółka chce systematycznie zwiększać wartość eksportu.

"Celem spółki jest, żeby na przestrzeni pięciu lat poziom sprzedaży krajowej i eksportowej się wyrównały, osiągając udziały po około 50% z każdej z nich"- powiedział Bendzera.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW.

Kamila Wajszczuk

ISBnews/ as/

Powiązane tematy

Komentarze