Caritas wesprze poszkodowanych w tsunami
100 tys. zł przekaże Caritas Polska na rzecz poszkodowanych w tsunami w Indonezji - poinformował zespół prasowy tej organizacji. W wyniku kataklizmu zginęło co najmniej 281 osób, ponad tysiąc zostało rannych, a blisko 12 tys. straciło dach nad głową.
O przekazaniu na rzecz poszkodowanych w Indonezji 100 tys. zł zadecydował dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki. Caritas zaapelował także w przesłanym PAP komunikacie o solidarność z ofiarami katastrofy.
Trwa akcja ratunkowa. Caritas Polska jest w kontakcie z pracownikami KARINA-Caritas Indonesia - poinformowano.
Caritas apeluje również o włączenie się w pomoc ofiarom tsunami przez wpłaty na konto Caritasu Polska z dopiskiem INDONEZJA. (Nr konta: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384). Pieniądze można także przekazywać, wysyłając SMS-a o treści INDONEZJA na nr 72052 (koszt: 2,46 z VAT).
W poniedziałek rzecznik indonezyjskiej agencji ds. zwalczania skutków katastrof Sutopo Purwo Nugroho poinformował, że w wyniku tsunami zginęło co najmniej 281 osób, ponad tysiąc zostało rannych, 57 jest zaginionych, a blisko 12 tys. straciło dach nad głową.
Czytaj także :Indonezja : Ponad 280 ofiar śmiertelnych tsunami
Według indonezyjskiej Agencji Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki (BMGK) fale tsunami, które w sobotę uderzyły w wybrzeża Cieśniny Sundajskiej, w tym na plaże w rejonie Pandeglangu, Serangu i Lampungu w prowincji Banten na zachodnim krańcu Jawy. Są wśród nich kurorty bardzo popularne wśród zagranicznych turystów. Przyczyną tsunami były najpewniej wstrząsy i osunięcia dna morskiego po piątkowej erupcji wulkanu Krakatau.
Krakatau, jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie, w ostatnich miesiącach wybuchał wielokrotnie. Nadwodna część Krakatau tworzy wyspę o pow. 10,5 km kw. w Cieśninie Sundajskiej. Ostatni wielki wybuch Krakatau nastąpił w sierpniu 1883 r., powodując serię fal tsunami. Zginęło wtedy 36 tys. ludzi.
Cieśnina Sundajska łączy Morze Jawajskie z Oceanem Spokojnym.
Indonezja położona jest w rejonie aktywnym sejsmicznie, będącym fragmentem tzw. ognistego pierścienia otaczającego Ocean Spokojny. Charakteryzuje się on częstymi erupcjami wulkanów i trzęsieniami ziemi.
26 grudnia 2004 r. tsunami, które powstało na Pacyfiku wskutek trzęsienia ziemi, pochłonęło 226 tysięcy istnień ludzkich w 13 krajach regionu Azji Południowej, w tym ponad 120 tys. w Indonezji.
SzSz(PAP)