Będzie pływający terminal LNG
Na rok 2024 i 2025 r. planujemy inwestycję związaną z rozbudową infrastruktury gazowej - postawienie pływającego terminala do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku - poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski .
Podczas uroczystego podpisania umowy na rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu Naimski przypomniał, że będzie ona miała dwa etapy.
Pierwszy będzie ukończony w 2021 r. i będzie oznaczał zwiększenie możliwości przyjmowania gazu przez terminal do polskiego systemu z 5 mld m sześć. do 7,5 m sześciennych rocznie. W 2023 r. ukończona będzie budowa trzeciego zbiornika w terminalu i tym samym ten projekt kompleksowy rozbudowy będzie zakończony - poinformował Naimski podczas uroczystego podpisania umowy na rozbudowę terminala LNG.
Naimski poinformował też, że „na rok 2024 i 2025” planowane jest postawienie pływającego terminala do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku.
Chodzi o jednostkę FSRU (Floating Storage and Regasification Unit), czyli wyposażoną w pokładowe urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.
Jak dodał Naimski, pływający terminal miałby się stać kolejnym, trzecim elementem tzw. Bramy Północnej, do której można by sprowadzić „tyle surowca do Polski i przez Polskę, żebyśmy mogli zaoferować go także naszym sąsiadom na południu, na Ukrainie, a także na Litwie, bo z Litwą też łączymy się gazociągiem - powiedział.