Nowe narzędzie od Banku Pekao
Ekonomiści Banku Pekao S.A. stworzyli Pekao Tracker - nowy codzienny indeks, który w czasie rzeczywistym mierzy aktywność gospodarczą. Wskaźnik bazuje na wewnętrznych danych bankowych Pekao oraz na publicznych źródłach
Indeks jest odpowiedzią na pandemię, która czyni opóźnione dane miesięczne czy kwartalne mniej przydatnymi w sytuacji, gdy okoliczności gospodarcze zmieniają się znacznie w krótkim czasie. Indeks będzie jedną syntetyczną miarą, która pozwoli - także osobom mniej zorientowanym w szczegółowych danych wyrobić sobie opinię dotyczącą tego, w którym miejscu aktywności ekonomicznej jesteśmy i jak wygląda odmrażanie gospodarki.
Obecny kryzys i jego bezprecedensowa dynamika wymusił na ekonomistach poszukiwanie możliwie najbardziej aktualnych źródeł informacji o stanie gospodarki z wykorzystaniem danych tygodniowych i dziennych. My zdecydowaliśmy się na połączenie wewnętrznych danych bankowych na temat aktywności klientów, przy zachowaniu pełnej ochrony danych osobowych i informacji handlowej oraz danych dostępnych publicznie – mówi główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk.
Zestaw wskaźników wchodzących w skład dziennego indeksu Pekao Tracker obejmuje: wartość wydatków kartowych konsumentów oraz wpływy na konta małych i średnich przedsiębiorstw – bazując na danych Banku Pekao; a także zapotrzebowanie na moc w systemie elektroenergetycznym - będące miernikiem popytu na energię oraz liczbę wypadków drogowych, czyli w krótkim okresie przybliżenie natężenia ruchu drogowego.
Pekao Tracker nie jest przybliżeniem dziennego PKB. Celem indeksu jest śledzenie normalizacji aktywności po negatywnym szoku wywołanym epidemią. Pekao Tracker wskazuje, że aktywność ekonomiczna była najniższa w tygodniu bezpośrednio po świętach Wielkiej Nocy (31 proc. poniżej stanu wyjściowego) i od tego czasu systematycznie rośnie. Punktem wyjściowym dla indeksu jest 100 punktów, za który uznano średnią dzienną aktywności z pierwszego tygodnia grudnia 2019 roku.
Zdaniem Piotra Bartkiewicza - ekonomisty Pekao, dzięki indeksowi można się dowiedzieć, jak szybko gospodarka wstaje, jak szybko powraca do poziomu poprzedniej aktywności. Tego rodzaju tracker nie powie natomiast, czy PKB rośnie o 5 proc., czy 4 proc., ale pokaże, czy jesteśmy 20 proc. poniżej poziomu wyjściowego, czy raczej 10 proc., czy uczyniliśmy postępy na drodze do normalizacji, czy nie. Bartkiewicz dodał, że to narzędzie nie będzie użyteczne w każdych okolicznościach, ale obecnie - tak.
Aktualnie Pekao Tracker wskazuje, że aktywność ekonomiczna była najniższa w tygodniu bezpośrednio po świętach wielkanocnych (31 proc. poniżej stanu wyjściowego) i od tego czasu systematycznie rośnie. Punktem wyjściowym dla indeksu jest 100 punktów, za który uznano średnią dzienną aktywności z pierwszego tygodnia grudnia 2019 roku.
Mat.pras., PAP/ mk
CZYTAJ TAKŻE: Produkcja przemysłowa mocno w dół - prawie o 25 proc.