Francja przedłuża ważność ustawy antyterrorystycznej
W nocy z wtorku na środę, Zgromadzenie Narodowe we Francji przegłosowało przedłużenie obowiązywania ustawy antyterrorystycznej pochodzącej z 2017 r
Ustawa ta, przejęła rozwiązania z ustawy o stanie wyjątkowym, które wprowadzono po atakach terrorystycznych z dnia 13 listopada 2015 r. Zawierają one administracyjne przeszukania, areszt domowy, przekształcony w „indywidualne środki kontroli administracyjnej i nadzoru” oraz zamknięcie kultu religijnego. Możliwa również staje się analiza komunikacji wymienianej w sieci operatorów telekomunikacyjnych w celu wykrywania zagrożenia.
Szef MSW Francji Gerald Darmanin oznajmił, że Zgromadzenie głosowało nad ustawą „w obliczu wciąż znaczącego zagrożenia”.
Przeciwko głosowali komuniści oraz deputowani skrajnie lewicowej Francji Niepokornej. Ustawę poparła prawica, ale deputowani partii Republikanie domagają się zaostrzenia przepisów.
Ustawa antyterrorystyczna z 2017 r. została przyjęta na trzy lata, na początku kadencji prezydenta Emmanuela Macrona. Już wtedy, obrońcy wolności obywatelskich gwałtownie protestowali przeciw niej.
Gerald Darmanin zapowiedział przedstawienie nowego projektu ustawy jesienią, który będzie dostosowany do aktualnej sytuacji.
CZYTAJ TEŻ: Francja w potrzebie sięga po… prawicę!
PAP, ep