COVID 19: Japoński rząd znów zachęca do pracy zdalnej
Rząd Japonii zaleci firmom, by podniosły udział pracy zdalnej do 70 proc. i wzmocniły środki dystansowania w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem wśród pracowników – oświadczył w poniedziałek minister polityki gospodarczej Yasutoshi Nishimura.
W Japonii udało się uniknąć wybuchowego wzrostu zachorowań na Covid-19, jaki odnotowano w niektórych innych krajach rozwiniętych. Jednak rekordowe przyrosty liczby zakażeń zgłaszane w ubiegłym tygodniu w Tokio i kilku innych metropoliach wywołują obawy o nadejście drugiej fali pandemii SARS-CoV-2.
Podczas wideokonferencji z gubernatorami prefektur Nishimura zapowiedział, że rząd poprosi firmy o wzmocnienie środków przeciwdziałania zakażeniom, między innymi o zwiększenie udziału pracy zdalnej do poziomu z czasu, gdy w kraju obowiązywał stan wyjątkowy. Udział pracy zdalnej wynosił wtedy 70-80 proc., ale od tamtej pory spadł do ok. 30 proc. - dodał minister.
Pomimo wzrostu liczby zakażeń, rząd nie planuje ponownego ogłoszenia stanu wyjątkowego, ponieważ obecnie mniej pacjentów niż w kwietniu jest w stanie ciężkim i mniej infekcji wykrywanych jest wśród osób starszych – powiedział na konferencji prasowej główny sekretarz japońskiego rządu Yoshihide Suga. Stan wyjątkowy zniesiono pod koniec maja.
Czytaj także: Chińska wirusolog oskarża władze: COVID-19 to sztuczny twór
Przez ostatnie sześć dni służby medyczne Tokio, najbardziej dotkniętego koronawirusem miasta kraju, potwierdzały ponad 200 nowych infekcji dziennie. W niedzielę bilans w stolicy Japonii zwiększył się o 239 przypadków i przekroczył 11 tys. W całym kraju odnotowano łącznie ponad 31,3 tys. zakażeń, a około 1000 pacjentów zmarło.
W poniedziałek władze Tokio zgłosiły 131 nowych przypadków, ale – jak zaznaczyła gubernator Yuriko Koike – liczba wykonanych testów w czasie trwającego od czwartku długiego weekendu spadła do zaledwie 20 proc. normalnego poziomu.
Japońskie ministerstwo zdrowia przeprowadzi prawdopodobnie w przyszłym miesiącu pierwszy ogólnokrajowy sondaż dotyczący wpływu pandemii na zdrowie psychiczne mieszkańców. Ankieta internetowa z udziałem 10 tys. osób ma pomóc odpowiedzieć na pytanie, czy rządowe zalecenia pozostawania w domach i wstrzymania pracy firm spowodowały wzrost liczby przypadków depresji i innych zaburzeń psychicznych – podała w poniedziałek agencja Kyodo.
PAP (Andrzej Borowiak)/gr