Jarosińska-Jedynak: spadek PKB był oczywisty
Spadek PKB w drugim kwartale rok do roku był oczywisty - mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, komentując piątkowy szybki szacunek GUS o PKB. Dodała, że mniejsza od prognozowanej skala spadku pozwala spoglądać w przyszłość z pewnym optymizmem
Główny Urząd Statystyczny podał w piątek flash szacunek, z którego wynika, że Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2020 roku spadł o 8,2 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 2,0 proc. rdr w I kw. 2020 r. Z kolei kwartał do kwartału PKB spadł o 8,9 proc.
Wbrew pozorom to optymistyczne dane. Spadek PKB w drugim kwartale rok do roku był oczywisty - wskazała minister.
Zaznaczyła, że kwiecień i maj to był najtrudniejszy okres dla naszej gospodarki w związku z pandemią COVID 19.
Dodała, że konieczne ograniczenia utrudniły możliwości działania szeregu branż usługowych, między innymi sprzedaży detalicznej, hotelarstwa i gastronomii. „Znoszenie wprowadzonych ograniczeń zaczęło przekładać się na stopniowe ożywienie aktywności gospodarki widoczne w czerwcu oraz na poprawę nastrojów konsumentów i przedsiębiorców” - zaznaczyła szefowa MFiPR.
Jarosińska-Jedynak przypomniała również, że Eurostat opublikował dane o PKB w drugim kwartale w Unii Europejskiej i większości państw członkowskich.
Średnio w UE poziom PKB był w okresie kwiecień-czerwiec niższy – w ujęciu wyrównanym sezonowo – o 14,1 proc. niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W strefie euro spadek był nieco głębszy i wyniósł 15,0 proc. Na tym tle wynik Polski – spadek o 7,9 proc. - był jednym z najlepszych w całej Unii Europejskiej - wskazała.
Dodała, że „PKB szybciej niż w Polsce kurczył się między innymi w krajach naszego regionu – Słowacji, Czechach, na Węgrzech i w Niemczech. Mniejszy spadek od Polski zanotowały jedynie gospodarki Litwy (o 3,7 proc.) i Finlandii (o 5,2 proc.)”.
Zdaniem minister wyniki te pokazują, że rządowa tarcza antykryzysowa i warty ponad 14 mld zł Funduszowy Pakiet Antywirusowy, który przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z marszałkami województw, działają.
W najbliższych dniach w do Funduszowego Pakietu Antywirusowego skierujemy kolejne, duże antykryzysowe pieniądze dla przedsiębiorców. Skala dotychczas uruchomionych środków w ramach antykryzysowych rozwiązań pozwoliła nie tylko na uniknięcie głębszego spadku aktywności gospodarczej, ale również stworzyła mocne podwaliny pod odbudowę gospodarki w kolejnych kwartałach - zaznaczyła.
Podkreśliła, że choć ocenę perspektyw aktywności krajowej gospodarki w kolejnych kwartałach utrudnia niepewność co dalszego przebiegu pandemii, to można ostrożnie zakładać, że najgorsze mamy za sobą.
Dodała, że „mniejsza od prognozowanej przez wielu analityków skala spadku, jaki odnotowaliśmy w drugim kwartale br. pozwala spoglądać w przyszłość z pewnym optymizmem”.
Minister zaznaczyła, że pełniejszy obraz będziemy mieli na koniec sierpnia, kiedy to GUS zaprezentuje również dane odnośnie struktury zmian PKB. Zaprezentowane w piątek dane mają bowiem charakter wstępny.
Czytaj też: Polska z jednym z najlepszych wyników PKB. „Pomogły tarcze”
PAP/KG