PPP przyspieszy inwestycje publiczne
Partnerstwo publiczno – prywatne wzmocni gospodarkę. Będzie łatwiej realizować inwestycje publiczne.
O aktualnej sytuacji partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w Polsce rozmawiali eksperci z sektora publicznego i prywatnego oraz instytucji finansujących podczas konferencji „Dobry klimat w PPP”. Piątkowe spotkanie zorganizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest kontynuacją działań promujących realizację inwestycji publicznych w formule PPP. Podczas wydarzenia został ogłoszony również konkurs „Osiągnij sukces z PPP” na najlepsze projekty, które mają być zrealizowane w formule PPP.
Poszukiwane są rozwiązania i narzędzia pobudzających gospodarkę w dobie rynkowego spowolnienia. Szansą na to jest realizacja inwestycji publicznych.
Rząd dokłada wszelkich starań, aby intensywnie wykorzystać dostępne środki budżetowe i fundusze unijne do wsparcia inwestycji publicznych. Potrzeby są ogromne, dlatego w tej sytuacji widzimy szansę na rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego. Mam nadzieję, że w najbliższych dwóch–trzech latach formuła PPP stanie się jednym z motorów napędzających rozwój gospodarczy – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Zdaniem Waldemara Budy, wiceministra funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnika rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego, PPP to forma współpracy, która pozwala wykorzystać kapitał, wiedzę i doświadczenie przedsiębiorców w realizacji i finansowaniu inwestycji oraz usług publicznych.
PPP może sprawdzić się podczas budowy dróg, mieszkań, przedszkoli czy szkół. Jak wynika z danych z krajów europejskich, PPP może przynieść nawet kilkanaście procent oszczędności w całym cyklu życia projektu w stosunku do tradycyjnych modeli realizacji – podkreślił Waldemar Buda.
Ogłoszony został konkurs „Osiągnij sukces z PPP”. Podmioty publiczne mogą w nim zgłaszać projekty przedsięwzięć, które mają być zrealizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, w trzech kategoriach:
· Zielone inwestycje – projekty, których celem jest produkcja energii w sposób nieemisyjny
· EkoBudynki – projekty, których celem jest zapewnienie nowoczesnej kubatury na potrzeby instytucji publicznych
· Przyjazne otoczenie – projekty, obejmujące rewitalizację i zagospodarowanie terenów
Celem konkursu jest rozpowszechnienie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego wśród samorządów, jednostek administracji rządowej oraz instytucji z sektora finansów publicznych. Preferowane będą przedsięwzięcia przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju środowiska, ochrony środowiska oraz poprawy stanu klimatu.
Projekty można zgłaszać do 4 listopada. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 15 grudnia 2020 roku.
MFiPR/RO
CZYTAJ TEŻ: **Inwestycje publiczne i prywatne po pandemii na wagę złota