TYLKO U NAS
Jak funkcjonować w nowej sportowej rzeczywistości
Sytuacja, w której znalazła się w tym roku polska gospodarka, w tym sektor sportowy, jest trudna i bezprecedensowa. Pandemia koronawirusa zburzyła porządek sportowego świata, niwecząc przygotowania zawodników do największych międzynarodowych imprez i nie oszczędzając wielkiego święta sportu, jakim są Letnie Igrzyska Olimpijskie - rozpoczęła Danuta Dmowska-Andrzejuk, do 6 października br. minister sportu, swój tekst na łamach rocznika „Polski Kompas 2020”
I chociaż pochodnia olimpijska zdążyła dotrzeć z Olimpii do Tokio, ogień olimpijski będzie płonął znacznie dłużej niż zazwyczaj, bo ponad rok. Ten rok pozwoli nam wszystkim nauczyć się funkcjonowania w nowej sportowej rzeczywistości. Zdajemy sobie sprawę, że ze skutkami epidemii będziemy walczyć przez wiele miesięcy.
Zaraz po wybuchu epidemii COVID-19 w naszym kraju kierowane przeze mnie Ministerstwo Sportu rozpoczęło prace i działania mające na celu ograniczanie negatywnych następstw zaistniałej sytuacji. Mając na uwadze dobro polskiego sportu, aktywnie włączyliśmy się w prace legislacyjne nad specustawą dotyczącą koronawirusa. Zaproponowane przez nas regulacje w znaczący sposób wsparły funkcjonowanie sportu w czasie epidemii.
Nasze pierwsze działania były szybkie i zdecydowane. Celem Ministerstwa Sportu było zapewnienie ciągłości zarówno szkolenia w zakresie sportu wyczynowego, jak i upowszechniania sportu wśród Polaków. Przedłużyliśmy stypendia sportowe zawodnikom, którzy podczas stanu zagrożenia nie mogli brać udziału w zawodach sportowych, a beneficjenci programów ministerialnych otrzymali możliwość wypłaty kosztów pośrednich zadań, które nie mogły zostać zrealizowane z uwagi na epidemię.
Jednym z naszych priorytetów było utrzymanie wsparcia dla utalentowanych zawodników. Rozmowy z władzami spółek Skarbu Państwa były bardzo owocne i przyniosły zapewnienie, że będą one nadal wspierać naszych sportowców w walce o medale na światowych arenach. Efekty rozmów już są. Kolejni nasi reprezentanci i reprezentantki zostali objęci wsparciem firm takich jak PKN ORLEN, Grupa Energa, KGHM. Pozostałe spółki – m.in. LOTOS, PGNiG, PGE, Totalizator Sportowy, Azoty – pomimo pandemii COVID-19 utrzymały wsparcie dla polskiego sportu. W styczniu 2021 r. rozpocznie się także kolejna edycja Programu Team100, którego mecenasem jest Polska Fundacja Narodowa – pozwoli to na wsparcie najbardziej perspektywicznych polskich sportowców młodego pokolenia.
Równie ważne było dla nas wsparcie dla klubów i organizacji zajmujących się promocją i upowszechnianiem sportu na poziomie lokalnym. Dlatego też zdecydowałam o przeznaczeniu dodatkowych środków w ramach Rządowego Programu „KLUB”. Po raz pierwszy cała kwota dofinansowania mogła zostać przeznaczona na wynagrodzenia dla trenerów, którzy przekazują swoją wiedzę i pasję najmłodszym. To oni stanowią fundament piramidy sportowej, na której szczycie znajdują się wielcy mistrzowie, reprezentanci kraju.
Warto podkreślić, że polski sport był tym sektorem gospodarki, który – mimo trudnych warunków – udało się odmrozić w zaledwie miesiąc. Każdy z poszczególnych etapów luzowania obostrzeń był przez nas skrupulatnie analizowany. Współpracowaliśmy w tym zakresie zarówno ze związkami sportowymi, jak i z przedstawicielami branży, a zasady bezpieczeństwa stawialiśmy na pierwszym miejscu. Wiedząc, jak ważny jest dla zawodowych sportowców dostęp do profesjonalnej infrastruktury, sukcesywnie udostępnialiśmy Ośrodki Przygotowań Olimpijskich i obiekty Centralnego Ośrodka Sportu. Krok po kroku, przy zachowaniu zasad sanitarnych, otwieraliśmy obiekty o charakterze otwartym i półotwartym, a potem również sale i hale sportowe oraz siłownie, baseny i kluby fitness. W porozumieniu z władzami poszczególnych lig zawodowych zdecydowaliśmy o częściowym powrocie kibiców na trybuny.
Misją Ministerstwa Sportu w następnych miesiącach będzie bez wątpienia dalsza realizacja rozwiązań mających na celu minimalizowanie skutków pandemii w sektorze sportu. Nasze priorytety na lata 2020–2021 obejmują działania w zakresie wspierania rozwoju nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury sportowej, sportu wyczynowego i sportu powszechnego.
Kontynuujemy programy inwestycyjne, takie jak: Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – Sportowa Polska, Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu czy Program budowy zadaszeń boisk piłkarskich. Pomimo okoliczności spowodowanych epidemią COVID-19 ogłaszanie, nabór i rozstrzyganie programów infrastrukturalnych przebiega bez zastrzeżeń.
Wspieramy i będziemy wspierać sport wyczynowy przez dofinansowanie działań polskich związków sportowych i innych organizacji realizujących zadania publiczne związane z przygotowaniami Biało-Czerwonych do występów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio, Zimowych Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich, które w 2022 r. odbędą się w Pekinie, oraz na mistrzostwach świata i Europy. Chcemy zapewnić polskim sportowcom optymalne warunki do rozwoju, kreować politykę w zakresie sportu wyczynowego, rozwijać i optymalizować system szkolenia oraz proces treningowy, wspierać organizację zawodów o najwyższej sportowej klasie na terenie naszego kraju i podnosić kompetencje kadr sportu wyczynowego.
W obszarze sportu powszechnego również planujemy kontynuację strategicznych programów, których celem jest aktywizacja dzieci i młodzieży. W związku z epidemią COVID-19, biorąc pod uwagę trudną sytuację trenerów i instruktorów pracujących z dziećmi i młodzieżą, zdecydowałam o przeznaczeniu rekordowej kwoty ponad 54 mln zł w ramach tegorocznej edycji priorytetowego dla resortu Rządowego Programu „KLUB”. Dzięki temu dofinansowaniem, które kierowane jest bezpośrednio do małych i średnich klubów sportowych, zostało objętych blisko pięć tysięcy lokalnych środowisk sportowych z całego kraju. Prowadzone będą dalsze działania w ramach Programu Sport Wszystkich Dzieci, Sport dla Wszystkich, Program Szkolny Klub Sportowy – SKS i Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich. Systematycznie diagnozujemy procesy rozwoju fizycznego i motorycznego dzieci i młodzieży poprzez projekt Narodowej Bazy Talentów. Naszym celem jest też wspieranie upowszechniania sportu w środowisku osób z niepełnosprawnościami i sportu akademickiego.
Trzymamy rękę na pulsie, na bieżąco reagując na sytuację związaną z epidemią COVID-19. W wyniku analizy aktualnej sytuacji w sferze stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej mieszkańców Polski zdecydowaliśmy się uruchomić Program „Sportowe Wakacje+”, który ma na celu promocję aktywnego wypoczynku w kraju. W jego ramach dofinansujemy organizację obozów, zajęć, imprez i wydarzeń o charakterze sportowym, na co – wraz z Fundacją LOTTO – przeznaczymy w tym roku blisko 17 mln zł.
Kolejne etapy odbudowy sektora sportowego bez wątpienia będą oparte na bliskiej współpracy z partnerami w kraju, Europie i na świecie, wymianie informacji i daleko idącej koordynacji działań, ale przede wszystkim na współdziałaniu z ruchem sportowym i wsłuchiwaniu się w jego głos i postulaty.
Danuta Dmowska-Andrzejuk, minister sportu od 5 grudnia 2019 do 6 października 2020
Tekst minister Danuty Dmowskiej-Andrzejuk został opublikowany w elektronicznym wydaniu „Polskiego Kompasu 2020” dostępnym bezpłatnie do pobrania na stronie www.gb.pl a także w aplikacji „Gazety Bankowej” na urządzenia mobilne
»» Pobierz teraz bezpłatnie PDF „Polskiego Kompasu 2020”:
APPLE APP STORE - KLIKNIJ TUTAJ
HUAWEI APP GALLERY - KLIKNIJ TUTAJ
Polecamy i zachęcamy do lektury tego wyjątkowego rocznika
»» O roczniku „Polski Kompas 2020” i nagrodach Polskiego Kompasu czytaj tutaj:
Premiera rocznika Polski Kompas 2020
Nagrody Polskiego Kompasu przyznane
UWAGA OD REDAKCJI: wszystkie teksty zamieszczone w roczniku „Polski Kompas 2020” zostały przygotowane przez autorów i nadesłane do redakcji do 5 września 2020 roku