Jesteśmy w przededniu boomu na telemedycynę
Telemedycyna może być odpowiedzią na bolączki współczesnego systemu ochrony zdrowia: problemami z niedostateczną liczbą lekarzy, zbyt dużym zapotrzebowaniem na usługi medyczne i zbyt późnym diagnozowaniem. Odpowiedzią na to może być automatyzacja, cyfryzacja i rozwój telemedycyny - mówił w Wywiadzie Gospodarczym Mateusz Kierepka, prezes startapu telemedycznego MedApp, na antenie telewizji wPolsce.pl
Zdaniem Kierepki jesteśmy w przededniu boomu na telemedycynę. Firma analityczna Crystal Market Research prognozuje, że w roku 2025 rynek technologii mobilnych w telemedycynie będzie wart ok. 217 mld dolarów. Obecnie wart jest 24 mld dolarów.
Przy pomocy naszego innowacyjnego narzędzia Carna Life, pacjenci w bardzo prosty sposób mogą rejestrować swoje badania, a lekarze opisywać - mówił prezes MedApp w rozmowie dziennikarzem portalu wGospodarce.pl Maksymilianem Wysockim.
Z kolei Carna Life Holo wizualizuje narządów pacjenta w formie interaktywnego obrazu holograficznego w technologii poszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality/AR) na podstawie skanów z obrazowania medycznego. To pozwoli znacząco usprawnić operacje oraz wyszkolić więcej lekarzy w krótszym czasie. Technologia jest awangardowa w skali światowej i zachwycają się nią m.in. Japończycy.
To pierwsze na świecie rozwiązanie do wizualizacji wewnętrznych organów pacjenta. Naszymi rozwiązaniem są zainteresowani m.in. japońscy lekarze - mówił Kierepka.
Jak dodał prezes polskiego startapu, współpraca z Microsoft, która wsparła w rozwoju technologii daje szanse MedApp szanse wejście na globalne rynki, czego właśnie przykładem jest m.in. wizyta japońskich lekarzy.
Nasze rozwiązanie spełnia także rolę symulatora, który pomaga w szkoleniu przyszłych chirurgów. Mamy podpisane umowy z Uniwersytetami Medycznymi m.in. w Krakowie i Warszawie - twierdzi prezes MedApp.
Tymczasem z badań CBOS wynika,że 75 proc. Polaków w wieku powyżej 50 roku życia chce otrzymywać recepty elektroniczne,a co czwarty kontaktuje się z placówkami medycznymi i umawia wizyty u lekarza przez internet.