
Inflacja w strefie euro najniższa od lipca 2021 r.
W sierpniu strefa euro potwierdziła spadek rocznej inflacji konsumenckiej do poziomu 2,2 proc., w porównaniu do 2,6 proc. w lipcu. To najniższy poziom CPI, jaki odnotowano od lipca 2021 roku. Głównym czynnikiem obniżenia inflacji była gwałtowna redukcja tempa wzrostu kosztów energii i produktów przemysłowych. Mimo to, ceny w sektorze usług, żywności, alkoholu i tytoniu wciąż pozostają powyżej celów inflacyjnych.
Kiedy przyjrzeliśmy się danym z poszczególnych krajów, okazało się, że odczyt był znacznie wyższy w Belgii, która boryka się z inflacją wynoszącą 5,4 proc., Holandia z 3,4 proc., a Portugalia i Czechy – po 3,1 proc. Z kolei w Finlandii, Litwie czy Chorwacji odczyt jest o wiele niższy, w przedziale od 0,5 proc. do 1,5 proc.
»» O inflacji w UE czytaj więcej tutaj:
Wskaźnik inflacji w Polsce wśród najwyższych w Unii
Na horyzoncie zarysowała się jednak nowa niepewność. Czekamy wciąż na dzisiejsze posiedzenie Fed, które może przynieść długo oczekiwaną pierwszą obniżkę stóp procentowych w USA w tym cyklu. EBC w zeszłym tygodniu zdecydował się na cięcie, co częściowo rozwiało obawy o możliwy dalszy wzrost inflacji w strefie euro.
Mimo tych działań kurs EUR/USD utrzymał wsparcie na poziomie 1,10 i kontynuuje wzrosty. Przewidywania analityków Invest.Cinkciarz.pl wskazują, że obniżki stóp procentowych w strefie euro będą mniej radykalne niż w Stanach Zjednoczonych. Z tego też względu dalszy wzrost kursu EUR/USD jest wysoce prawdopodobny. Może to sprawić, że do połowy 2025 roku kurs USD/PLN spadnie do 3,75, a do końca roku EUR/PLN zbliży się do 4,25.
Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd. (Invest.Cinkciarz.pl)
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.