GBP traci na niepokojach przed szkockim referendum
Wczoraj aktywność na rynku była przytłumiona, pomimo odbić w notowaniach walut surowcowych, już częściowo zniwelowanych w czasie sesji azjatyckiej. USD/JPY i EUR/USD nadal oscylują w ramach niezwykle ciasnych przedziałów wahań, natomiast referendum na temat niepodległości Szkocji najwyraźniej budzi niepokój wśród inwestujących w GBP.
Opublikowany w nocy protokół z posiedzenia RBA nie wzmocnił dolara australijskiego, chociaż Reserve Bank of Australia usilnie ostrzega w nim przed groźbą kształtowania się bańki na tamtejszym rynku nieruchomości. Poza tym w protokole zasygnalizowano jedynie, że w dającej się przewidzieć przyszłości członkowie rady woleliby utrzymać stopy procentowe na stałym poziomie.
Po publikacji protokołu oczekiwania co do stóp procentowych nie uległy zmianie. Ponadto Christopher Kent z RBA w swym wystąpieniu podkreślił korzyści związane z osłabieniem dolara australijskiego i stwierdził, że kurs tej waluty „nadal jest wysoki”.
Na notowaniach „Aussie” być może zaważyły też informacje, że wciąż gwałtownie pogarszają się dane dotyczące bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Chinach, gdyż pod tym względem w sierpniu odnotowano najgorsze wyniki od początku 2012 r.
Co dalej? Poznaliśmy dziś dynamikę inflacji w Wielkiej Brytanii, na którą nie zwrócono większej uwagi ze względu na czwartkowe referendum.
Oprocentowanie dwuletnich swapów brytyjskich już wróciło do poziomu sprzed szoku, jakim była publikacja kwartalnego raportu na temat inflacji z 13 sierpnia.
Ponadto jutro poznamy informacje z brytyjskiego rynku pracy oraz protokół z posiedzenia BoE, a następnie w czwartek wyniki dotyczące sprzedaży detalicznej w tym kraju; tego dnia odbędzie się też referendum w Szkocji. W przypadku negatywnych niespodzianek zwłaszcza GBP/USD może być narażony na spadki, biorąc pod uwagę mocną kondycję dolara amerykańskiego w ostatnim czasie.
Trend na GBP/USD Para ta nadal zachowuje się podręcznikowo; techniczna luka, z jaką rozpoczęliśmy notowania w zeszły poniedziałek, domknęła się dokładnie tuż przed ponownym podjęciem presji spadkowej. W najbliższym czasie istnieje duży potencjał kontynuacji wędrówki w dół, gdyby dane przyniosły negatywne niespodzianki, a także ze względu na rosnące napięcie przed czwartkowym referendum w Szkocji. Presja spadkowa na GBP/USD
Prognozy dla Niemiec
Zwróćcie uwagę na dzisiejszy indeks ZEW dla Niemiec, który wykazuje pogarszanie się zaufania w gospodarce. Ten wskaźnik oczekiwań po raz pierwszy od końca 2012 r. miał szansę przybrać wartość ujemną. Również indeks bieżącej sytuacji gospodarczej zaczął się w ostatnich miesiącach pogarszać. Trendy w tych sondażach zazwyczaj są dość trwałe, zwłaszcza jeśli chodzi o komponent sytuacji bieżącej.
Zwróćcie uwagę na wystąpienie szefa Bank of Canada Stephena Poloza w kontekście przewidywanej kontynuacji wzrostów na USD/CAD.
Poza tym w centrum uwagi znajdą się mniej istotne, ale interesujące dane i wiadomości, a następnie główne wydarzenia tego tygodnia, z których pierwsze jest jutrzejsze krytyczne posiedzenie FOMC. Chcę mocno podkreślić ciekawą sprawę, a mianowicie że sytuacja w notowaniach obligacji długoterminowych oraz na rynkach walutowych wydaje się wskazywać na pozytywne perspektywy dla amerykańskiej gospodarki. Założenie jest takie, że prezes rady gubernatorów FOMC Janet Yellen nie będzie miała wielu nowych koncepcji poza powolnym, nudnym marszem w kierunku pełnego zakończenia programu skupu aktywów i ewentualnej pierwszej podwyżki stóp procentowych pod koniec drugiego kwartału przyszłego roku.
Coś musi się wydarzyć; Yellen i spółce bardzo łatwo będzie zaskoczyć rynek jastrzębimi posunięciami. Przypuszczam, że w przypadku niespodzianek po stronie gołębiej poprzeczka tkwi dużo wyżej. Główne wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich) • Wielka Brytania - dynamika CPI, RPI i PPI w sierpniu (08:30) • Niemcy - indeks ZEW we wrześniu (09:00) • Stany Zjednoczone – dynamika PPI w sierpniu (12:30) • Kanada – sprzedaż dóbr produkcyjnych w lipcu (12:30) • Kanada – wystąpienie Poloza, prezesa Bank of Canada (16:30) • Stany Zjednoczone - łączny napływ kapitałów długoterminowych w lipcu (20:00) • Nowa Zelandia - saldo na rachunku bieżącym w II kw. (22:45)
John J Hardy, Saxo Bank