Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Realizacja zysków, czy większa korekta spadkowa

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 14 stycznia 2013, 10:04

  • Powiększ tekst

Na zakończenie tygodnia słabszą koniunkturę obserwowaliśmy wśród tuzów GPW. Znacznie lepiej wiodło się natomiast małym i średnim spółkom, które utrzymały wzrostowy impet. Z otoczenia zewnętrznego szybkimi krokami zbliża się kulminacyjny punkt sezonu publikacji wyników finansowych amerykańskich spółek za IV kw. ub. r.



Duzi inwestorzy postanowili zrealizować zyski

Przez całą piątkową sesję na naszym rynku widoczna była relatywna siła małych i średnich przedsiębiorstw. Tymczasem na walorach z indeksu WIG20 obserwowaliśmy rosnącą przewagę strony podażowej. Tendencja ta utrzymała się do ostatnich minut sesyjnych. Dopiero tradycyjnie fixing na zamknięcie poprawił nastroje graczy operujących na blue chips. Uwagę zwracają stosunkowo niskie obroty, które w przypadku spółek z WIG20 wyniosły niespełna 450 mln zł. Z technicznego punktu widzenia indeks WIG20 zatrzymał się na poziomie ważnego wsparcia (2.550 pkt.). Zejście poniżej tego poziomu cenowego, mogłoby stanowić sygnał do większego ruchu w dół, nawet o kolejne 100 pkt.



Na Zachodzie bez zmian

Niewielkimi zmianami charakteryzowały się natomiast notowania giełdowych indeksów w Europie Zachodniej. Barometr giełdy niemieckiej DAX przez cały dzień krążył w okolicach czwartkowego zamknięcia. Na wykresie świecowym dziennym widoczna jest ośmiodniowa konsolidacja poprzedzona wzrostową luką z pierwszego dnia tego roku. Obecnie strefę oporu wyznaczając okolice 7.750 pkt. Od dołu natomiast przed większym skorygowaniem broni wspomniana wzrostowa luka w okolicach poziomu 7.650 pkt.



Gracze na Wall Street nadal w dobrych nastrojach

Umiarkowanie pozytywny przebieg miała natomiast piątkowa sesja na Wall Street. Przy braku istotniejszych danych makro, przez cały dzień indeksy odrabiały początkowe straty. Główny barometr amerykańskiego rynku S&P500 pozostał w okolicy maksimum z okresu ostatnich pięciu lat. Niewielką skazą na nastrojach w początkowej fazie notowań okazały się dane makro z gospodarki chińskiej. Według ostatnich podsumowań ceny konsumentów w grudniu wzrosły 2,5% w ujęciu rocznym. Dane te ostudziły nieco oczekiwania na dalsze stymulowanie chińskiej gospodarki. W tej atmosferze indeks giełdowy Państwa Środka stracił na wartości 1,8%. Ze spółek w piątek relatywne gorzej zaprezentował się sektor finansowy. Publikowane wyniki finansowe Wells Fargo nie zachwyciły. Akcje banku, który jako pierwszy przedstawił swoje osiągnięcia za IV kw. ub. r. straciły na wartości niespełna 1%. W kolejnych dniach tego tygodnia poznamy raporty finansowe m.in.: Goldman Sachs, JP Morgan, Bonk of America, Morgan Stanley , Citigroup, Intel oraz General Electric.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych