Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Spadkowa korekta nabiera dynamiki

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 6 listopada 2013, 08:15

    Aktualizacja: 6 listopada 2013, 09:33

  • Powiększ tekst

Wykres świecowy indeksu WIG z ostatnich dni przedstawia przeważająca liczbę czarnych korpusów. Taką gęstość nagromadzenia podażowych świec ostatni raz obserwowaliśmy w pierwszych dniach września po informacjach o sposobie demontażu OFE. Tym razem realizację zysków na GPW wywołało przede wszystkim lokalne wykupienie rynku oraz otoczenie zewnętrzne.

Pierwsze wsparcie dla WIG to 53,0 tys. pkt.

Krajowy rynek w dniu wczorajszym ostatecznie musiał uznać wyższość presji otoczenia zewnętrznego. Do wyraźnego pogorszenia nastrojów doszło jednak dopiero w drugiej połowie sesji. Początkowo indeksy GPW lekko zwyżkowały, próbując kontynuować poniedziałkowe zwyżki. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż wahania naszego rynku w ostatnich dniach odbywają się przy umiarkowanym wolumenie obrotów. Wczoraj na całym rynku właściciela zmieniły akcje o wartości nieco ponad 800 mln zł. Jak na razie zatem wyprzedaż nie jest powodowana przez duży kapitał, co powinno pomóc rynkowi w znalezieniu poziomu równowagi w okolicy najbliższego technicznego wsparcia. Z wykresu dziennego pierwszą zaporę byków możemy wyznaczyć w okolicy poziomu 53,0 pkt. Mniej więcej w tych okolicach przebiega również wzrostowa linia trendu poprowadzona od dołka z 6 września br. Korekta większych rozmiarów może sprowadzić WIG w rejon 52,0 tys. pkt. W przypadku indeksu WIG20 analogicznymi poziomami, które mogą pomóc w określeniu zasięgu realizacji zysków to w pierwszej kolejności 2.500 pkt. i niżej okolice 2.450 pkt., gdzie znajduje się poziom lokalnego szczytu z połowy sierpnia br.

DAX lekko w dół, ale bez wyłamania

Wczoraj przez większą cześć sesji inwestorów z GPW straszyły zniżkujące giełdy Europy Zachodniej. W dół skierował się barometr brytyjskiego rynku FTSE (spadek o 0,65%). Przez większą część dnia spadek o ok. 0,5% notowała giełda we Frankfurcie (ostatecznie skala deprecjacji została ograniczona do 0,3%). Ciężarem dla europejskich parkietów okazał się sektor motoryzacyjny i ubezpieczeniowy, a ma to bezpośredni związek z publikacją słabych wyników finansowych przez niemieckie BMW. Na rynku brytyjskim natomiast silnie zniżkował kurs ubezpieczyciela RSA, który w wynikach za bieżący kwartał prawdopodobnie odczuje efekt negatywnego wpływu sztormów, które przeszły przez Europę Północną w ubiegłym tygodniu. Do wyłamania technicznego indeksu DAX jednak nie doszło. Okolice poziomu 9 tys. pkt. zostały utrzymane. Dzisiaj rano obserwujemy natomiast poprawę nastrojów, co powinno pomóc również naszemu rynkowi.

Wall Street w konsolidacji

Słabość rynków europejskich wpłynęła na spadkowy początek sesji na Wall Street. Jednak w kolejnych godzinach notowań nastroje zdecydowanie poprawiły się. Szczególnie dobrze zaprezentowały się spółki technologiczne, a indeks Nasdaq jako jedyny zakończył sesję na plusie. W kolejnych dniach oprócz wystąpień przedstawicieli FEDu, ważne będą dane makro. Jutro PKB za III kw. oraz w piątek sytuacja na rynku pracy. Na rynku ponownie coraz częściej mówi się, iż zbliża się moment pierwszej podwyżki stóp procentowych przez FED oraz ograniczenia luzowania ilościowego. Do takiego posunięcia dojdzie jednak najprawdopodobniej dopiero na początku 2014 r.

 

 

----------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------

Tylko w naszym wSklepiku.pl!

Bogata oferta książek, audiobooków, poradników oraz bardzo atrakcyjnych gadżetów portalu!

Zapraszamy!

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych