Analizy

Przedwyborcze starcie w USA, rozmowy OPEC i schyłek deflacji w Polsce

źródło: Roman Przasnyski, Główny Analityk GERDA BROKER

  • Opublikowano: 25 września 2016, 12:43

    Aktualizacja: 25 września 2016, 12:46

  • Powiększ tekst

Choć ostatni tydzień września nie powinien być już tak emocjonujący, jak poprzedni, w którym poznaliśmy decyzje Banku Japonii i amerykańskiej rezerwy federalnej, to jednak nie zabraknie w nim także ważnych wydarzeń i informacji.

W najbliższych dniach uwagę inwestorów z pewnością przyciągnie poniedziałkowa publiczna debata kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Do tej pory rynki finansowe raczej ze spokojem przyglądały się burzliwej kampanii, jednak im bliżej terminu wyborów, tym kwestia ich wyniku będzie nabierała dla nich znaczenia. Deklaracje i programy obojga pretendentów, a szczególnie Donalda Trumpa, budzą emocje i są źródłem niepewności, więc ich bezpośrednie zderzenie może być impulsem do silniejszych wahań notowań na giełdach.

Niebagatelne znaczenie, nie tylko dla rynku surowcowego, może mieć także mające się odbyć w środę w Algierii spotkanie państw zrzeszonych w OPEC z udziałem Rosji. Mogą na nim zapaść ważne decyzje dotyczące ewentualnego zamrożenia poziomu wydobycia ropy naftowej lub przynajmniej mogą zostać przyjęte znaczące deklaracje w tej sprawie. Notowania surowca mają zaś spory wpływ na kondycję giełd i walut nie tylko największych jego producentów.

Choć Fed na niedawnym posiedzeniu pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, to perspektywa ich ewentualnego podwyższenia wciąż nie jest odległa. Wskazówek w tej kwestii inwestorzy będą wypatrywać w licznych danych, dotyczących amerykańskiej gospodarki, jakie napływać będą w kolejnych dniach. Szczególnie istotne będą wtorkowa informacja o zmianach wskaźnika PMI dla usług oraz czwartkowa publikacja dotycząca ostatecznego wyliczenia dynamiki gospodarki USA za drugi kwartał. Wskaźnik dla dominującego w amerykańskiej gospodarce sektora usługowego od pewnego czasu sygnalizuje zadyszkę. Tempo wzrostu PKB także dalekie jest od zadawalającego, a prognozy nie wskazują na jego przyspieszenie. Ocenia się, że drugi kwartał przyniósł zwyżkę o zaledwie 1,2 proc. Fed szacuje, że w całym 2016 r. PKB wzrośnie o 1,8 proc. Uzupełnieniem tych danych będą informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości, a także dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku oraz dochodów i wydatków Amerykanów.

Spośród danych z naszego kontynentu warto zwrócić uwagę na poniedziałkową publikację wskaźnika Ifo, prezentującego nastroje niemieckich przedsiębiorców i stanowiącego cenną wskazówkę dotyczącą przyszłej koniunktury gospodarczej, środowe odczyty indeksu zaufania niemieckich i francuskich konsumentów oraz piątkowe dane o inflacji w strefie euro, mogące mieć wpływ na decyzje Europejskiego Banku Centralnego.

W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępne wyliczenie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za wrzesień. Analitycy spodziewają się, że skala jego spadku obniży się z 0,8 proc. w sierpniu do 0,4 proc. Byłby to pierwszy wyraźny sygnał oczekiwanego od dawna ustępowania deflacji w Polsce. Powrót inflacji oddaliłby ewentualność obniżki stóp procentowych, o której, jak wynika z protokołu z poprzedniego posiedzenia, wspominają niektórzy przedstawiciele Rady Polityki Pieniężnej.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych