Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Odpoczynek dla całego rynku

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 24 października 2013, 10:27

  • Powiększ tekst

Pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie znalazło odzwierciedlenie w wycenie rynkowej akcji na GPW. Nastroje już na początku środowej sesji ustawił niski poziom amerykańskich futures. Wszystkie indeksy w Warszawie rozpoczęły dzień od zniżki, a ostatecznie negatywnie wyróżnił się sektor małych spółek. Indeks sWIG80 przez całą sesję stopniowo tracił na wartości.

Miarowa korekta na WIG20

W przypadku indeksu największych spółek przebieg wczorajszej sesji był raczej nudny. Początek notowań wypadł na poziomie 2.530 pkt. i za wyjątkiem niewielkiego kilkupunktowego odreagowania w środowej fazie sesji, nic poważniejszego się nie działo. W końcówce notowań, nieznacznie przycisnęła strona podażowa, a sprzedający ponowne najbardziej byli aktywni na spółkach z sektora bankowego. Istotnie w dół skierowały się kursy m.in. Banku Handlowego i Pekao S.A. Po drugiej stronie rynku znalazły się walory Telekomunikacji Polskiej, które kontynuowały pozytywne tendencje po publikacji korzystnych wyników finansowych za III kw. 2013 r. In plus wyróżnił się również kurs Grupy Lotos. Akcje rafinerii od kilku dni stopniowo zyskują na wartości, próbując przełamać niemoc z ostatnich kilku miesięcy. Jak na razie jednak wzrost notowań, nie został potwierdzony przez wolumen obrotów. Ostatecznie indeks WIG20 zaliczył wczoraj drugi dzień zniżki. Najbliższe wsparcie to poziom 2.500 pkt. Cofnięcie rynku nastąpiło w dość nieoczekiwanym momencie, tj. po uprzednim przebiciu ważnych oporów. W przypadku indeksu WIG najbliższa strefa wsparcia znajduje się w przedziale 52,0-52,5 tys. pkt., a wyznacza ją linii trendu wzrostowego poprowadzona od dołka z 5 września br.

Trwa sezon wyników polskich spółek za III kw.

Wczoraj przed rozpoczęciem sesji raporty finansowe przedstawił m.in. PKN Orlen. Zgodnie z tym, co wcześniej zapowiadał zarząd, wynik za III kw. 2013 r. był słaby. Zawiniły przede wszystkim niskie marże rafineryjne i niskie wolumeny sprzedaży. Widać, iż rynkowa bariera popytowa przy obecnych cenach paliw detalicznych, nie pozwala spółce uzyskiwać wyższych marż na sprzedaży. Kurs spółki odpowiedział niewielkim spadkiem, co należy jednak w krótkim terminie ocenić pozytywnie. Prawdopodobnie słaby wynik finansowy został już wcześniej uwzględniony w cenach podczas wrześniowego spadku kursu w okolice strefy 41,0-42,0 zł. Pytaniem otwartym pozostają jednak kolejne kwartały. Czy spółce uda się znaleźć sposób na poprawienie wyników finansowych? W tej sytuacji trudno spodziewać się, aby notowania PKN Orlen zdołały się wybić ze strefy szerokiej konsolidacji w przedziale 42,0-47,0 zł. Z pozostałych raportów niewielki, ale pozytywny wpływ na notowania miały raporty Budimexu i Grupy Kęty. Obie spółki wypadły zgodnie z oczekiwaniami, potwierdzając wcześniejsze zapowiedzi. Dzisiaj sezon publikacji będzie kontynuowany. Poznamy raport BZ WBK i Dom Development. W przypadku spółki deweloperskiej oczekiwane są słabe wyniki finansowe za III kw. br.

Przed nami wysyp indeksów PMI za październik

Dzisiaj rano opublikowany został już indeks PMI dla chińskiego przemysłu. Statystyka informuje, iż sytuacja w Państwie Środka stopniowo poprawia się, jednak trudno mówić o zdecydowanym progresie. Indeks PMI za październik wzrósł do poziomu 50,9 pkt. z 50,2 pkt. miesiąc wcześniej (oczekiwano 50,5 pkt.). W trakcie dnia poznamy odczyty PMI dla strefy euro i poszczególnych krajów. W zdecydowanej większości spodziewana jest poprawa i potwierdzenie pozytywnych tendencji zachodzących w europejskich gospodarkach.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych