Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Kontra popytu, ale wciąż jest niepewnie

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 7 listopada 2013, 09:38

  • 0
  • Powiększ tekst

Ostatnie cztery sesje na głównych indeksach GPW to na przemian spadek, po którym dochodzi do szybkiego odreagowania w górę. W dniu wczorajszym przyszedł czas na kontratak kupujących. Zmienność nastrojów obserwowana jest po wcześniejszym rajdzie indeksów w górę. Inwestorzy mają świadomość, iż w każdym momencie może dojść do większej realizacji zysków. Ci bardziej zachowawczy już teraz częściowo redukują zaangażowanie w akcjach.

Poziom 2.500 pkt. dla WIG20 pozostał oporem

Wczoraj to indeks największych spółek był najsilniejszym punktem całego rynku. Bardzo dobrze zaprezentowały się duże banki oraz PZU. Kurs ubezpieczyciela został wyniesiony na historycznie wysokie poziomy, a katalizatorem zwyżek w krótkim terminie jest nadzwyczajna dywidenda w kwocie 20 zł. Bardzo dobrze wypadła wczoraj TPSA. Notowania spółki telekomunikacyjnej wyhamowały spadki w ramach krótkoterminowej realizacji zysków. Wciąż jest szansa na kontynuację średnioterminowych wzrostów. Ponadto stopniowo odradza się popyt na akcje KGHM. Wczoraj kurs spółki podniósł się o 1,3%, a inwestorzy wciąż szukają szansy na podniesienie notowań w rejon 130,0 zł. W sumie indeks WIG20 wybronił się na poziomie linii trendu wzrostowego (2.530 pkt.). Jednak dalsza aprecjacja nie jest taka pewna. Wskaźniki analizy technicznej, w tym krzywa MACD wygenerowały ostatnio sygnały sprzedaży. Ukształtowanie wykresu w postaci wzrostowego klina, rodzi ryzyko, iż spadkowa korekta może być jeszcze kontynuowana. Najbliższe wsparcia to 2.500 pkt. i niżej 2.450 pkt. W przypadku szerokiego rynku od kilku dni obserwujemy nieco słabsze zachowanie się segmentu małych i średnich spółek. Indeks WIG zatrzymał się pod poziomem 55,0 tys. pkt. To ważny techniczny opór o charakterze długoterminowym. Od dołu natomiast pierwsze wsparcie to linia trendu wzrostowego i podstawa dwutygodniowej formacji wzrostowego klina przy 53,0 tys. pkt. W najbliższych dniach wiele zależeć będzie od światowej koniunktury.

Dzisiaj decyzja ECB

Dzisiaj obradować będzie Europejski Bank Centralny. Choć pojawiają się coraz większe naciski w kierunku obniżenia kosztu pieniądza, stopy z dużym prawdopodobieństwem pozostaną na obecnym poziomie 0,5%. Władze ECB nadal niepokoi wysokie bezrobocie, a brak presji inflacyjnej świadczy o wciąż łagodnym ożywieniu gospodarczym. Wnioski te potwierdzają również wczorajsze publikacje indeksów PMI dla usług. W październiku usługowy PMI dla Niemiec spadł do poziomu 52,9 pkt. w porównaniu do 53,7 pkt. miesiąc wcześniej (prognozowano spadek do poziomu 52,3 pkt.). Pogorszenie nastąpiło również w przypadku całej strefy euro (spadek indeksu PMI do poziomu 51,6 pkt. z 52,2 pkt. i prognozy na poziomie 50,9 pkt.). Wygląda więc na to, iż dane te nie stanowiły negatywnego zaskoczenia, a barometr niemieckiego rynku akcji odreagował wtorkowe spadki i ponownie znalazł się nieco powyżej poziomu 9 tys. pkt.

Dow Jones na najwyższym poziomie w tym roku

Dość optymistyczny przebieg miały również wczorajsze notowania na Wall Street. Bardzo dobry dzień zaliczyli przede wszystkim gracze kupujący akcje tradycyjnej gospodarki. Indeks Dow Jones po zwyżce o 0,82% znalazł się na najwyższym poziomie w tym roku (15.746 pkt.). Główną lokomotywą wzrostu okazały akcje Microsoft. Kurs największego na świecie producenta oprogramowania wzrósł o 4,2%. W sumie 27 spośród 30 komponentów indeksu Dow Jones zyskało na wartości. O koniunkturze na przyszły tydzień zadecydować mogą jutrzejsze comiesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze