GALERIA Prezydent: polscy rolnicy zapewniają bezpieczeństwo
Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe; dzięki żywności wytwarzanej przez polskich rolników zdobywamy też kolejne rynki eksportowe - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda. Zadeklarował, że będzie wspierał działania polepszające sytuację rolników
Prezydent, który w sobotę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczył w Dożynkach Gminy Tarnów w Zbylitowskiej Górze (woj. małopolskie), ocenił, że polskie rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, coraz lepiej funkcjonuje, ale - jak dodał - rolnictwo, gdy staje się przemysłowe, „traci element swojskości”.
Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. To niezwykłe dar, który polscy rolnicy, polska wieś ofiaruje całemu społeczeństwu – powiedział. - Jest dla mnie rzeczywiście niezwykłe to, że polscy rolnicy cały czas potrafią wytwarzać wspaniałą, doskonałą żywność, dzięki której zdobywamy kolejne rynki eksportowe - mówił Andrzej Duda.
Prezydent zapewnił, że w Polsce „żywności nie brakuje i nie zabraknie”.
Duda wskazując, że „władze Rzeczpospolitej czynią wszystko, co mogą, aby w jak największym stopniu pochylić się nad polskim rolnictwem i nad polskim rolnikiem, który jest pochylony nad swoim polem”, zadeklarował, że będzie rozmawiał z premierem i ministrem rolnictwa nt. kolejnych działań systemowych dotyczących, np. ubezpieczeń rolniczych, wzmocnienia sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych czy ich eksportu.
Prezydent zwrócił uwagę, że „jest wiele zadań jeszcze do zrealizowania”, chociaż, jak dodał, „wiele się udało zwłaszcza na przestrzeni ostatnich lat”. „Ale zadań cały czas jest wiele i polskie rolnictwo będzie zawsze wymagało wszechstronnej opieki ze strony państwa, trzeba wiele elementów zrobić zwłaszcza tych systemowych, chociażby w dziedzinie ubezpieczeń” – tłumaczył.
Poinformował, że będzie rozmawiał na ten temat z premierem i ministrem rolnictwa. Zdaniem Dudy, „potrzebne jest także wzmocnienie realizacji sprzedaży bezpośredniej oraz wybudowanie portu zbożowego w naszym kraju, po to żebyśmy mogli działać sprawniej i sprawniej realizować działania eksportowe”. „To wszystko stoi przed nami” - podkreślił.
Jak ocenił Duda, „rolnictwo staje się coraz nowocześniejsze, że wieś w związku z tym staje się coraz bardziej nowoczesna, że się zmienia”.
Zaznaczył jednocześnie, że wieś „zachowuje swoją tradycję, zachowuje swoje wartości, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez ojców synom, przez matki córkom, przez Koła Gospodyń Wiejskich, gdzie spotykają się pokolenia, poprzez Ochotnicze Straże Pożarne”. „To jest ogromna wartość polskiej wsi” - powiedział Duda.
Cieszę się niezwykle, że zwłaszcza na przestrzeni tych ostatnich dziesięcioleci tak bardzo wzmocnił się ten komponent tradycji na wsi. Wzmocnił się dlatego, że jest coraz więcej osób w strojach regionalnych, jest coraz więcej Kół Gospodyń Wiejskich, jest coraz więcej tej wspólnej działalności i jest coraz więcej właśnie tego kontaktu międzypokoleniowego - mówił prezydent.
Duda podziękował rolnikom za ich trud.
Wystarczy spojrzeć na te wieńce i korony dożynkowe - ileż z jednej strony kunsztu, ale z drugiej strony także serca i swoistej miłości do tego zboża, do tych płodów rolnych - widać w tych wspaniałych dziełach sztuki - nie waham się tego powiedzieć – powiedział.
Prezydent zwrócił uwagę na potrzebę rozwoju infrastruktury na terenach wiejskich. Wyraził jednocześnie nadzieję, że środki, które będą rozdzielane w ramach polskiego Nowego Ładu w wystarczającym stopniu dotrą także na te tereny.
Wiadomo, że tam, gdzie infrastruktura jest bardzo dobrze rozwinięta, gdzie są możliwości komunikacji, tam gdzie jest dostęp do różnych elementów nowoczesnej współczesności - jak szerokopasmowy Internet - żyje się lepiej, łatwiej, ma się większe możliwości osobistego rozwoju, także i kulturalnego, ma się również większe możliwości zawodowe - powiedział prezydent.
Podkreślił, że „równomierne rozwijanie kraju jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju Rzeczpospolitej.
Nie może być tak, że jest głęboka różnica pomiędzy miastem a terenami wiejskimi - oświadczył prezydent. - Elementem nowoczesnego państwa jest dobrze rozwinięta infrastruktura na terenach wiejskich - zaznaczył.
Wyraził nadzieję, że nie wrócą już czasy, kiedy na terenach wiejskich likwidowane są komisariaty a poziom bezpieczeństwa spada.
Komisariaty na wsiach nie będą likwidowane, ale będą też przywracane i budowane nowe - zapewnił Duda.
Zadeklarował, że będzie realizowany program modernizacji ochotniczych straży pożarnych, tak żeby remizy były coraz lepiej wyposażone.
To jest dla mnie budowanie nowoczesnego państwa - podkreślił prezydent.
Ceremonia dożynkowa, w której wziął udział prezydent wraz z małżonką, odbyła się na stadionie w Zbylitowskiej Górze. Poprzedziła ją msza święta w miejscowym kościele. Na oficjalną część złożyła się prezentacja obrzędów i konkurs wieńców dożynkowych – wygrał go wieniec przygotowany przez mieszkańców miejscowości Jodłówka-Wałki. W programie dożynek były też prezentacje kulinarne, występy i koncerty.
Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł podkreślił, że miejscowi rolnicy kultywują tradycję przekazaną przez przodków. Jak przypomniał, z okolicznych terenów pochodziło wiele zasłużonych dla Polski osobistości, w tym współtwórca ruchu ludowego i premier Wincenty Witos. „Gmina Tarnów, to także gmina nowoczesna, gmina, która się zmienia” - zaznaczył.
PAP, mw