Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Senator Grzegorz Bierecki: "Dochodzi do rzeczy niebywałej, obrabowuje się przedsiębiorstwo państwowe z zasobów gromadzonych przez wiele lat"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 stycznia 2014, 12:05

  • 2
  • Powiększ tekst

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości nie zostawili suchej nitki na przyjętej w ekspresowym tempie przez Sejm ustawie o lasach państwowych. - Dochodzi do rzeczy niebywałej, obrabowuje się przedsiębiorstwo państwowe z zasobów gromadzonych przez wiele lat – mówił podczas konferencji prasowej senator Grzegorz Bierecki. PiS złożyło wniosek o odrzucenie ustawy.

Pośpieszna nowelizacja ustawy przewiduje, że Lasy Państwowe w latach 2014-2015 wpłacą do budżetu po 800 milionów złotych rocznie. Od 2016 roku Lasy mają zaś odprowadzać do państwowej kasy 2 procent przychodów uzyskanych ze sprzedaży drewna, niezależnie od tego, czy w ogólnym rozrachunku osiągną zysk, czy zanotują stratę. Według opozycji to klasyczny skok na kasę, dzięki któremu rząd PO-PSL chce łatać dziurę budżetową i zapewnić sobie pieniądze przez nadchodzącymi wyborami.

- Dochodzi do rzeczy niebywałej: za pomocą zapisu najpierw w budżecie państwa, a potem ustawy, obrabowuje się przedsiębiorstwo państwowe z zasobów gromadzonych przez wiele lat – mówił podczas konferencji prasowej senator Grzegorz Bierecki. - To też sygnał dla wszystkich którzy prowadzą działalność w Polsce, sygnał ostrzegawczy od rządu Tuska, żeby nie gospodarowali prawidłowo, żeby nie byli gospodarni, żeby nie odkładali pieniędzy, bo jak odłożą te pieniądze, to się tymi pieniędzmi rząd Tuska zainteresuje.

Innym zarzutem podniesionym przez Biereckiego był fakt, że w nowa danina jest nakładana na wybrane przez rząd przedsiębiorstwo państwowe w trakcie roku podatkowego. – To niesłychane praktyki, nie zgadzamy się z tymi działaniami.

Senator Bogdan Pęk podkreślał podczas konferencji, że quasi-rabunkowe działania wokół Lasów Państwowych wpisują się model zarządzania państwem stosowany przez Donalda Tuska i jego ludzi.

- Nie mamy za grosz zaufania dla tego rządu, który przez te wszystkie lata potwornie kraj zadłużył a obecnie wyciągnął rękę także po lasy państwowe. Z głębokim zaniepokojeniem chcemy przestrzec opinię publiczną przed tego typu działaniami – mówił senator Pęk, zauważając też, że nakładanie daniny na Lasy Państwowe może być preludium do ich prywatyzacji.

Kolejny uczestnik konferencji, senator Wojciech Skurkiewicz, zapowiedział, że jeśli mimo wszystko Senat przyjmie ustawę, to zostanie ona zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

as/

Powiązane tematy

Komentarze