Ceny ropy mogą pójść jeszcze bardziej w górę
Decyzja państw OPEC+ może negatywnie odbić się na światowej gospodarce
Państwa OPEC+ zrewidowały swoje dane dotyczące zużycia ropy naftowej. Według najnowszych szacunków, zużycie będzie o 200,000 bpd (barrels per day) niższe, niż przewidywano wcześniej. Obecnie, zapotrzebowanie na ropę ma według ekspertów wzrosnąć o 3,4 miliona bpd w porównaniu z zeszłym rokiem, jednocześnie jednak zastrzegają oni, że sytuacja geopolityczna oraz COVID-19 mogą znacząco wpłynąć na światowy popyt. Dlaczego informacje te są tak istotne? W obliczu embarga na rosyjską ropę, a jednocześnie rosnącego na nią zapotrzebowania, znalezienie nowych dostawców jest kluczowe dla wielu państw świata. Wysokie ceny ropy przekładają się w mniejszym lub większym stopniu na całość gospodarki – rosnące koszta przekładają się na coraz droższy transport, co z kolei oznacza, że rosną ceny niemal wszystkich produktów, od żywności po sprzęt elektroniczny.
Mimo tak wysokiego zapotrzebowania na ropę, państwa OPEC jak i OPEC+ nie wykazują chęci, by znacząco podwyższyć wydobycie i sprzedaż tego surowca. Jest to oczywiście spowodowane chęcią odbicia strat z czasów pandemii, kiedy to ceny baryłki były niższe, niż koszty jej przechowywania i transportu, co prowadziło do sytuacji, w której pozornie ropa miała ujemne ceny. Mimo nacisków ze strony Europy jak i Stanów Zjednoczonych, nieliczne tylko państwa zdecydowały się na zwiększenie wydobycia, zaś obniżenie prognoz zapotrzebowania tym bardziej może zniechęcić do intensyfikacji eksportu ropy.
W obliczu tych informacji, warto zwrócić uwagę na pewną informację. Według nieoficjalnych doniesień, część państw ma zgłosić propozycję zawieszenia Rosji w członkostwie OPEC+ podczas najbliższego spotkania stowarzyszenia. Oznaczałoby to, że pozostałe kraje członkowskie nie musiałyby się przejmować tym, ile wydobywa i eksportuje Federacja Rosyjska, mogąc tym samym zwiększyć własne wydobycie. Byłby to także olbrzymi cios w gospodarkę rosyjską, która jest silnie uzależniona od decyzji OPEC+.
Należy jednak pamiętać, że póki co doniesienia te nie zostały potwierdzone, zaś Arabia Saudyjska, jeden z najważniejszych członków OPEC jak i OPEC+, jak dotąd nie kwapiła się do tego, by zawieszać Rosję jako członka grupy. Niemniej jednak, oba państwa w historii nie raz prowadziły już ekonomiczne wojny, także niewykluczone, że królestwo Arabii Saudyjskiej uderzy w podstawy rosyjskiej gospodarki.
Czytaj też: Czy Arabia zwiększy wydobycie ropy?
OR/Oilprice