R.Telus: Wielki dzień dla Polski i dla rolnictwa
Inwestycja Orlenu w Kętrzynie wpisuje się w naszą narrację myślenia o Polsce. Wzmacnia polskie rolnictwo i pomoże zapewnić rolnikom stabilizację – przekazał minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus na konferencji prasowej w Kętrzynie.
Spółka z Grupy ORLEN, podpisała umowę na budowę nowoczesnej tłoczni oleju w Kętrzynie, w województwie warmińsko-mazurskim. Zakład będzie przerabiał 500 tysięcy ton rzepaku i wytwarzał rocznie 200 tysięcy ton oleju z przeznaczeniem na produkcję niskoemisyjnych biopaliw. Inwestycja stworzy nowe miejsca pracy i zapewni polskim rolnikom stabilny popyt na wytwarzany przez nich surowiec
Mamy ambitną strategię rozwoju produkcji biopaliw, która zapewni Grupie ORLEN pozycję regionalnego lidera w tym segmencie. W tym celu inwestujemy w rafinerie w Trzebini, Jedliczu, Płocku oraz Gdańsku a naszym najnowszym przedsięwzięciem jest budowa własnej tłoczni oleju rzepakowego w Kętrzynie. Zakład będzie przerabiał 500 tysięcy ton rzepaku rocznie, co oznacza, że będzie w stanie zagospodarować aż 1/7 krajowej produkcji tego surowca. Realizując swoje cele biznesowe ORLEN tworzy warunki do długofalowej współpracy z polskimi rolnikami, które zagwarantują im stały odbiór wytwarzanych przez nich produktów. W to założenie wpisuje się również budowana już w Jedliczu instalacja do produkcji bioetanolu II generacji, która co roku będzie zużywać 150 tysięcy ton słomy od lokalnych producentów rolnych – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.
Minister Robert Telus o inwestycji
Wielki dzień dla Polski, wielki dzień dla polskiej gospodarki, ale przede wszystkim wielki dzień, kolejny wielki dzień, dla polskiego rolnictwa – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus na konferencji prasowej w Kętrzynie. Jak poinformował wcześniej prezes Orlenu Daniel Obajtek, w Kętrzynie w ciągu dwóch lat, ma powstać największa w Polsce tłocznia rzepaku, która ma przerabiać rocznie 0,5 mln ton rzepaku oraz będzie zdolna produkować 200 tys. ton oleju rocznie na potrzeby wytwarzania biopaliw. Koszt inwestycji to 850 mln zł.
Minister zauważył, że pandemia Covid-19 i wojna na Ukrainie udowodniły, jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo energetyczne, a „sytuacja związana ze złą polityką Unii Europejskiej” ukazała, jak ważne jest „nasze narodowe bezpieczeństwo energetyczne”.
My mówimy, że kapitał ma narodowość. My mówimy, że bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo militarne, bezpieczeństwo Polaków jest bardzo ważne. I ta inwestycja (…) wpisuje się właśnie w tą naszą narrację. W narrację myślenia o Polsce – powiedział Telus.
Jak podkreślił, inwestycja Orlenu wzmacnia polskie rolnictwo i pomoże zapewnić rolnikom stabilizację.
500 tys. ton to jest ok. 20 tys. gospodarstw, które skorzysta z tej propozycji. 20 tys. gospodarstw w tym regionie. To jest wielka inwestycja, wielka inwestycja dla tych rolników, wzmocnienie tych rolników – podsumował szef MRiRW.
CZYTAJ TAKŻE: Ma to 99 proc. Polaków. Niebezpieczna substancja w organizmach
CZYTAJ TAKŻE: Dodatkowe 300 zł z ZUS. Potrzebny jeden wniosek
opracowanie własne, pap, jb