Inflacja trochę wyższa niż przewidywano
Inflacja w październiku 2023 r. wyniosła 6,6 proc. – poinformował GUS i tym samym skorygował swój wcześniejszy szybki szacunek, kiedy to informował, że wzrost cen towarów i usług wyniósł w opisywanym miesiącu 6,5 proc. W ujęciu miesięcznym inflacja wyniosła 0,3 proc. (w tzw. szybkim odczycie wskaźnik ten wynosił 0,2 proc.).
Urząd podał, że ceny usług w październiku tego roku (w ujęciu rocznym) wzrosły o 9,3 proc., a ceny towarów o 5,7 proc.
GUS informuje, że w opisywanym miesiącu - w porównaniu z październikiem 2022 r. - ceny związane z użytkowaniem mieszkania i nośniki energii wzrosły o 8,2 proc.; ceny żywności o 7,6 proc.; napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych o 10,1 proc., a restauracji i hoteli o 11,1 proc. O 7,9 proc. spadły ceny transportu.
W ujęciu miesięcznym największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych miały wyższe ceny odzieży i obuwia (wzrost o 3,3 proc.); żywności (o 0,5 proc.), użytkowanie mieszkania i nośniki energii (o 0,3 proc.) i łączności (o 1,3 proc.). Niższe były natomiast ceny transportu (o 2,2 proc.).
Warto przypomnieć, że inflacja od kwietnia 2021 r. znajduje się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej, czyli 2,5 proc. z możliwym odchyleniem o 1 pkt. proc.
Czytaj także: Wojciech Andrusiewicz nowym rzecznikiem Narodowego Banku Polskiego
rb