Ukraińcy rejestrują najwięcej jednoosobowych firm
12,5 tysiąca jednoosobowych firm założyli w ubiegłym roku w Polsce cudzoziemcy. To o 5 procent więcej niż rok wcześniej. Najwięcej z nich, bo aż 45 proc. związanych jest z informacją i komunikacją.
Polski Instytut Ekonomiczny przeanalizował dane Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) w 2023 r.
Ukraińcy, Białorusini, Niemcy, Rosjanie
I okazało się, że najwięcej jednoosobowych firm, których właścicielem byłby cudzoziemiec, prowadzą Ukraińcy (28647); jak obliczyli stanowi to 72 proc. aktywnych działalności rejestrowanych w Polsce przez cudzoziemców.
Ukraińcy w Polsce dominują - najnowsze dane
Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini – 7663, czyli co piąta (ok. 19 proc.) jednosobowa firma założona w Polsce w 2023 r. miała właściciela z obywatelstwem białoruskim.
Niemieckie firmy stanowiły 2 proc. (684), a rosyjskie 1 proc. (573).
Ponadto 292 jednoosobowych działalności zarejestrowali obywatele rumuńscy, 253 - amerykańscy, 249 bułgarscy, 231 brytyjscy, 210 włoscy, 187 francuscy, 163 hiszpańscy i 133 wietnamscy.
W analizie wskazano, że wśród zagranicznych firm zakładanych w Polsce w 2023 r. 45 proc. związanych jest z informacją i komunikacją, 14 proc. z działalnością profesjonalną, naukową i techniczną, a 9 proc. - z handlem.
Informatyka: Białorusini i Rosjanie na czele
Zauważono też, że segment działalności w dużej mierze zależy od kraju pochodzenia. Np. wśród białoruskich jednoosobowych działalności zakładanych w Polsce w ubiegłym roku 61 proc. działa w informacji i komunikacji, z czego zdecydowana większość zajmuje się oprogramowaniem.
Ponadto 12 proc. prowadzi działalność profesjonalną, naukową lub techniczną, a ok. 6 proc. działa w budownictwie.
Informatyka to także domena firm rosyjskich. Ponad 50 proc. firm rejestrowanych w naszym kraju związana jest z oprogramowaniem.
Rumuni biorą budownictwo, a Wietnamczycy gastronomię
Spośród firm zakładanych przez Niemców co czwarta zajmuje się działalnością profesjonalną i techniczną, 16 proc. handlem , a 14 proc. informacją i komunikacją.
Rumuni wybierają zwykle branżę budowlaną (35 proc.), transport i gospodarkę magazynową (23 proc.), a Bułgarzy - handel (69 proc.).
Z kolei wśród jednoosobowych działalności gospodarczych zakładanych przez Wietnamczyków dominuje gastronomia (40 proc.) oraz handel (28 proc.).
Zauważono też, że w 2023 r. w Polsce do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych zgłoszono 1 128 tys. cudzoziemców.
Ewa Wesołowska (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Potężna manipulacja na giełdzie! Interweniuje KNF
Masz garaż? Zobacz jak wysoki podatek zapłacisz