Wiemy, ilu cudzoziemców pracuje w Polsce
W styczniu br. w Polsce pracowało 999,8 tys. cudzoziemców, tj. 6,5 proc. ogólnej liczby osób wykonujących pracę - podał GUS. Najliczniejszą grupa byli obywatele Ukrainy - 686,7 tys. , jednak ich udział w grupie pracujących cudzoziemców zmalał o 4, 56 p.p. wobec stycznia 20022 r.
Wedle danych na 31 stycznia br. w Polsce było 999,8 tys. cudzoziemców wykonujących pracę; ich udział w ogólnej liczbie pracujących wyniósł 6,5 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Jak dodano, udział cudzoziemców wzrósł o 1,3 p.p. względem stycznia 2022 r.
Kogo najwięcej?
GUS wyszczególnił, że wykonywujący pracę w Polsce obcokrajowcy pochodzili z ponad 150 państw, ale najliczniejszą grupę stanowili obywatele Ukrainy; było ich w Polsce 686,7 tys. osób (68,7 proc.). Zaznaczono jednak, że udział wykonujących pracę Ukraińców w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 r. o 4,6 p.p. Kolejne duże grupy wykonujących pracę obcokrajowców to Białorusini i Gruzini.
Dominują mężczyźni
W analizowanej populacji cudzoziemców większość stanowili mężczyźni, ale ich udział zmniejszył się z 64,7 proc. na koniec stycznia 2022 r. do 59,4 proc. dwa lata później. W ostatnim dniu stycznia 19,2 proc. spośród ogółu cudzoziemców wykonujących pracę mieszkało w regionie warszawskim stołecznym (191,6 tys.), a najmniej, bo 1 proc. w regionie świętokrzyskim (8,2 tys. osób). 386,0 tys. cudzoziemców z ogółu obcokrajowców wykonujących pracę realizowało umowy zlecenia i pokrewne.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Budżet państwa - jesień będzie gorąca
Polska na straży bezpieczeństwa paliwowego… Niemiec!
Zapukają do Twojego domu i sprawdzą. Nowy obowiązek
Triumf Polski! Gazprom zapłaci rekordową karę
Jak zaznaczył GUS, wyniki są częścią pracy eksperymentalnej mającej na celu określenie na podstawie źródeł administracyjnych liczby cudzoziemców wykonujących pracę, czyli pracujących w gospodarce narodowej oraz osób wykonujących umowy zlecenia i pokrewne. Umowy zlecenia ujęte zostały łącznie z umowami o pokrewnym charakterze, do których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego i które wiążą się z obowiązkiem objęcia ubezpieczeniem społecznym i/lub zdrowotnym w ZUS. Analizowana zbiorowość nie obejmuje właścicieli, współwłaścicieli i dzierżawców gospodarstw indywidualnych w rolnictwie, a także osób wykonujących umowy o dzieło i pomocników rolnika.
PAP/ as/