TYLKO U NAS
Czy kolor jajka ma wpływ na jego wartość odżywczą?
Wartość odżywcza jajka jest w większym stopniu determinowana składem diety kury oraz sposobem ich hodowli, niżeli jego wyglądem zewnętrznym.
Jajka stanowią cenne źródło składników odżywczych. Są bogate między innymi w łatwo przyswajalne białko, kwasy tłuszczowe omega-3, liczne mikroelementy, takie jak wapń, fosfor, potas, sód, selen czy cynk oraz witaminy (A, E, K, D, B12, B6). Z tego powodu ich spożycie wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu na wielu poziomach. Przyczyniają się m.in. do poprawy funkcji układu nerwowego i sercowo-naczyniowego oraz mogą wspierać proces redukcji masy ciała.
Jednak czy wszystkie jajka mają jednakową wartość odżywczą? Czy barwa skorupki lub żółtka wpływa na ich jakość?
Kolor żółtka, a wartość odżywcza
Barwa żółtka może mieć znaczenie dla wartości odżywczej jajka. Intensywniejszy odcień żółtka świadczy zwykle o wyższej zawartości karotenoidów, takich jak luteina oraz zeaksantyna. Substancje te odgrywają kluczową rolę w ochronie narządu wzroku, poprawiając widzenie oraz zmniejszając ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Wykazują również działanie ochronne przed promieniowaniem ultrafioletowym, a także silne właściwości antyoksydacyjne, neutralizujące wolne rodniki oraz opóźniające procesy starzenia się komórek.
Jednak należy zwrócić uwagę, iż intensywność barwy żółtka nie zawsze jest naturalnym wskaźnikiem zawartości karotenoidów. Często może wynikać ona ze stosowania barwników w diecie kur. Najbardziej wartościowe pod względem odżywczym są jajka pochodzące od kur żywionych w sposób ekologiczny lub z wolnego wybiegu, których dieta oparta jest na naturalnych składnikach występujących w otaczającym ich środowisku naturalnym.
Barwa skorupki, a skład odżywczy
Kolor skorupki, wbrew powszechnym przekonaniom i w porównaniu do barwy żółtka, nie wpływa na wartość odżywczą jajka. Różnice w zabarwieniu wynikają wyłącznie z czynników genetycznych, w szczególności z obecności protoporfiryny IX – barwnika odpowiedzialnego za brązowy odcień. Kury o ciemniejszym upierzeniu produkują większe ilości tego pigmentu, co skutkuje ciemniejszą skorupką jaj. Z kolei białe kury, które nie wytwarzają protoporfiryny IX i tym samym znoszą jajka o jasnej skorupce.
Mimo, iż barwa skorupki nie wpływa na skład odżywczy jajka, jej twardość może stanowić pośredni wskaźnik jakości. Skorupki o większej wytrzymałości świadczą o odpowiednim spożyciu przez kury minerałów wchodzących w jej skład, takich jak wapń czy fosfor. Cienkie, kruche skorupki mogą sugerować niedobory żywieniowe lub niewłaściwie zbilansowaną dietę drobiu.
To zapamiętaj
Wartość odżywcza jajka jest w większym stopniu determinowana składem diety kury oraz sposobem ich hodowli, niżeli jego wyglądem zewnętrznym. Intensywność barwy żółtka może świadczyć o wyższej zawartości korzystnych karotenoidów, jednak należy zwracać uwagę na źródło jaj. Z kolei kolor skorupki, będący efektem genetycznych uwarunkowań, nie ma żadnego wpływu na ich wartość odżywczą. Twardość skorupki może natomiast dostarczyć informacji o jakości mineralnej diety kury.
Filip Siódmiak
»» O zdrowiu i diecie czytaj więcej tutaj:
Te produkty lepiej ograniczyć w podeszłym wieku
Ten rodzaj nabiału może szkodzić – dietetyk przestrzega
Jaja od kur wiejskich czy z fermy? Które zdrowsze?
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje