![Około 6,3 mln baryłek rosyjskiej ropy jest przetrzymywane na tankowcach rosyjskich, które utknęły od co najmniej tygodnia. Nz. zbiornikowiec rosyjski. ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE / autor: Pixabay](http://media.wplm.pl/thumbs/db4/NzIweDQ0Mi9jX2MvdV8xL2NjX2IxZDRiL3AvMjAyNS8wMi8xMi8xMjgwLzcxOS9jMDk3ZDU1NjA1NDE0MGRmODhhZTFlZGRhNzhmN2JjNS5qcGVn.jpeg)
Zwrot na rynku ropy!
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku idą w dół po silnym wzroście amerykańskich zapasów surowca w ub. tygodniu. Rynki spodziewają się też kolejnych ataków handlowych ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa - informują maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 73,02 USD, niżej o 0,41 proc.
Brent na ICE na kwiecień jest wyceniana po 76,72 USD za baryłkę, po zniżce o 0,36 proc.
Mocny wzrost zapasów surowca w USA
Branżowy raport wskazuje na mocny wzrost zapasów ropy w USA w ub. tygodniu, a to popycha ceny surowca w dół.
Zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosły w minionym tygodniu o 9 mln baryłek - podał Amerykański Instytut Paliw (API). Byłby to najmocniejszy wzrost tych zapasów od roku.
W hubie Cushing wzrost zapasów ropy wyniósł 400 tys. baryłek.
Maleją za to zapasy benzyny i paliw destylowanych - wskazał API. Benzyny jest mniej o 2,5 mln baryłek, a paliw destylowanych mniej o 600 tys. baryłek - wynika z branżowego raportu instytutu.
Najnowsze dane DoE o zapasach w USA w środę
Rynek będzie teraz z uwagą obserwował oficjalne dane o zapasach paliw w USA, które w środę poda po godz. 16.30 Departament Energii (DoE).
„Oczekujemy, że ceny ropy WTI i Brent mogą pozostawać w przedziale 70-80 USD za baryłkę dopóki nie pojawi się jakiś nowy mocny katalizator” - powiedział Stefano Grasso, starszy manager portfela w funduszu 8VantEdge Pte. „Możliwe surowsze sankcje USA wobec Iranu lub Rosji mogłyby spowodować wzrost notowań” – dodał.
Sankcje dotkliwe dla Rosji
Są już pierwsze oznaki, że przyjęte w styczniu przez USA sankcje wobec sektora naftowego Rosji, wpływają na dostawy jej surowca.
Nie są rozładowywane dostawy ropy z Sachalina po tym, jak tankowce do jej transportu, zostały objęte amerykańskimi restrykcjami. Około 6,3 mln baryłek rosyjskiej ropy jest przetrzymywane na statkach, które utknęły od co najmniej tygodnia w tych „pływających magazynach”.
Jeśli ładunki rosyjskiej ropy nie zostaną przyjęte w terminalach odbiorczych szybko nagromadzi się jej nadmiar.
Rosja unika korzystania z tankowców, objętych sankcjami, w swoich kluczowych bałtyckich portach.
Tylko jeden tankowiec, który znalazł się na „czarnej liście” USA, został załadowany od czasu ogłoszenia amerykańskich sankcji 10 stycznia. „Akademik Gubin” został załadowany ropą w porcie Ust-Ługa 29 stycznia i zmierza przez Atlantyk. Statek zasygnalizował, że jego celem jest Matanzas na Kubie, ale potem zmienił to na Kanał Sueski.
PAP Biznes, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Ceny mieszkań oszalały. Kolejny „wzrost” o 12 proc.!
Unia karmi nas owadami. Są już dodawane do żywności
Program gospodarczy, którego nie ma
»»Oto Polska Tuska: Polska lewica odcięta od dolarów - obejrzyj na antenie telewizji wPolsce24