Informacje

fot. FreeImages.com/stabul stabul
fot. FreeImages.com/stabul stabul

GUS: w maju ceny spadły o 0,9 proc. w ujęciu rocznym

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 czerwca 2016, 14:23

    Aktualizacja: 13 czerwca 2016, 14:57

  • 1
  • Powiększ tekst

W maju ceny spadły o 0,9 proc. w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do kwietnia br. ceny wzrosły o 0,1 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,1 proc. (w tym towarów - o 0,2 proc., przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w kwietniu br. cenach usług).

Największy wpływ na ten wskaźnik miały wyższe niż w kwietniu ceny transportu (o 1,9 proc.) i wydatki związane ze zdrowiem (o 0,5proc.).

W maju staniała żywność - w porównaniu z kwietniem była tańsza o 0,1 proc. Najbardziej potaniały warzywa i jaja (po 1,3 proc.). Tańsze niż przed miesiącem były tłuszcze zwierzęce (o 0,7 proc.), sery i twarogi (o 0,6 proc.), a także mąka (o 0,4 proc.).

Mniej niż w poprzednim miesiącu płaciliśmy za tłuszcze roślinne oraz ryż (po 0,3 proc.). Nieznacznie obniżyły się także ceny makaronów i produktów makaronowych (o 0,1 proc.).

Droższe niż w kwietniu br. były cukier (o 0,6 proc.) i mięso (przeciętnie o 0,5 proc., w tym mięso drobiowe - o 2,1proc., wieprzowina - o 0,6 proc., cielęcina - o 0,2 proc. przy utrzymujących się na poziomie notowanym w kwietniu br. cenach wędlin oraz spadku cen mięsa wołowego - o 0,4 proc.).

W maju płaciliśmy więcej za jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne oraz ryby i owoce morza (po 0,3 proc.). Droższe niż w kwietniu br. było pieczywo, owoce i mleko (po 0,1 proc.). W maju br. napoje bezalkoholowe potaniały przeciętnie o 0,1 proc. Obniżyły się też ceny wód mineralnych lub źródlanych (o 0,3 proc.). Więcej niż w kwietniu br. płacono za soki owocowe i warzywne oraz herbatę (po 0,5 proc.). Wzrosły także ceny kakao i czekolady w proszku (o 0,3 proc.) oraz kawy (o 0,2 proc.). Podrożały wyroby tytoniowe o 0,3 proc. Ceny alkoholu się nie zmieniły.

W maju o 0,5 proc. podrożało obuwie, lecz o 0,9 proc. tańsze były ubrania.

Jak podał GUS ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem utrzymały się na poziomie notowanym w kwietniu br. Nie zaobserwowano zmian w opłatach za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,3 proc.), wywóz śmieci (o 0,2 proc.), a także zaopatrywanie w wodę (o 0,1 proc.).

Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1 proc.), za to ceny nośników energii były niższe niż w kwietniu br. (przeciętnie o 0,1 proc., w tym gaz - o 0,3 proc., opał - o 0,1 proc, przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu cenach energii elektrycznej oraz energii cieplnej).

W maju br. wzrosły ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego o 0,1 proc.. Więcej należało zapłacić za urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,3 proc.), a także środki czyszczące i konserwujące oraz artykuły włókiennicze (po 0,2 proc.). Droższe niż w kwietniu br. były usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,1 proc.). Potaniały natomiast meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,2 proc.).

Droższe niż w kwietniu były towary i usługi związane ze zdrowiem (o 0,5 proc.). Odnotowano sezonowy wzrost cen usług sanatoryjnych (o 17,4 proc.). Droższe niż przed miesiącem były też wyroby farmaceutyczne (o 0,4 proc.), usługi lekarskie (o 0,3 proc.), usługi szpitalne (o 0,2 proc.), a także urządzenia i sprzęt terapeutyczny (o 0,1 proc.).

Ceny usług stomatologicznych utrzymały się na poziomie kwietnia br.

O 1,9 proc. podrożał transport. Jak wyjaśnili analitycy GUS stało się tak przede wszystkim z powodu wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 4,2 proc., w tym benzyny - o 4,8 proc., oleju napędowego - o 4,4 proc., przy spadku cen gazu ciekłego - o 1,3 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za usługi transportowe (o 2,5 proc.) i samochody osobowe (o 0,4 proc.).

W porównaniu z kwietniem br. potaniał - o 0,9 proc. - sprzęt telekomunikacyjny. Spadły też wydatki na rekreację i kulturę (o 0,7 proc.). O 4 proc. tańsze były książki. Potaniały także artykuły ogrodnicze dla domu i ogrodu przydomowego (o 1,2 proc.) oraz sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,4 proc.).

Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe niż w kwietniu br. o 0,3 proc. Więcej trzeba było też zapłacić za środki kosmetyczne i higieniczne (o 0,9 proc.), droższe były ubezpieczenia (o 0,8 proc.), a także usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne (o 0,1 proc.).

GUS wyliczył, że spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 0,9 proc. (w tym towarów - o 1,4 proc., przy wzroście cen usług - o 0,4 proc.). Największy wpływ miały obniżki opłat związanych z transportem (o 6,8 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,3 proc.), związane z mieszkaniem (o 0,9 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 3,1 proc.).

(PAP)

Czytaj także: Polska żywność podbija nowe rynki. Rosyjskie embargo nam niestraszne!

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze