Informacje

Osiatyński z RPP nie widzi przesłanek do zmiany stóp proc. w ciągu 12 miesięcy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 maja 2017, 13:11

  • 0
  • Powiększ tekst

Czynniki fundamentalne w polskiej gospodarce nie wskazują, by powstały przesłanki do zmiany stóp procentowych w ciągu 12 miesięcy, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jerzy Osiatyński.

Patrząc na fundamentalne elementy w gospodarce, nie widzę przesłanek do zmiany stóp procentowych w ciągu 12 miesięcy. Jedyne, co może niepokoić, to rynek pracy w związku ze wzrostem płac, co może powodować nacisk na jednostkowe koszty pracy - powiedział Osiatyński dziennikarzom w kuluarach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Według niego, to zagrożenie nie powinno się zmaterializować przed wakacjami, a być może także później.

Po kwietniowym posiedzeniu RPP jej przewodniczący i prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński mówił, że wszystko wskazuje na to, iż nie będzie potrzeby zmieniania poziomu stóp procentowych do końca tego roku. Zadeklarował, że on sam najprawdopodobniej nie będzie widział przesłanek do zmiany poziomu stóp do końca 2018 r.

Według marcowej projekcji NBP, jednostkowe koszty pracy zwiększą się o 1,3 proc. w 2017 r., o 2,5 proc. w 2018 r. oraz o 2,8 proc. w 2019 r. (po wzroście o 1,8 proc. w ub.r.) Towarzyszyć temu będzie wzrost wydajności pracy - odpowiednio o: 3,3 proc., 3,2 proc. i 3,1 proc. (wobec 2,1 proc. w 2016 r.).

Na podst. ISBNews

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze