Plan zagospodarowania przestrzennego do lamusa
Tak zwana specustawa mieszkaniowa ma na celu drastyczne skrócenie czasu uzyskiwania wszelkiego rodzaju zgód i pozwoleń budowlanych - mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński
Minister był w TVP gościem „Wiadomości”. Mówił m.in. o skierowanej w czwartek do konsultacji tzw. specustawie mieszkaniowej.
Podkreślał, że celem rządu jest przyspieszenie realizacji budownictwa mieszkaniowego w Polsce, by łatwiejszy dostęp do mieszkań mieli ludzie mniej zamożni i młodzi.
Ta ustawa jest na rzecz Mieszkania Plus, ale ona ułatwi realizację budownictwa mieszkaniowego wszystkim podmiotom, i publicznym, jak również prywatnym mówił Kwieciński. Ma ona na celu drastyczne skrócenie procesu uzyskiwania wszelkiego rodzaju zgód i pozwoleń - dodał.
Wyjaśniał, że chodzi o to, by proces uzyskiwania tych zgód trwał np. nie 5 lat, jak dziś, ale „pół roku, do roku”.
Ustawa ma też, według Kwiecińskiego, umożliwić łatwiejszy dostęp do gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, np. gruntów rolnych, które leżą na terenie miast.
Czytaj także:Specustawa mieszkaniowa wreszcie gotowa!
Minister podkreślał, że celem rządu jest, by budować rocznie „nie mniej niż 220 tys. mieszkań”. „Nie będzie sam rząd budował, chcemy włączyć w to sektor prywatny” - mówił.
Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących został w czwartek skierowany do konsultacji publicznych. Za jego realizację odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Projekt ustawy zakłada usprawnienie procesu przygotowania inwestycji - w zakresie pozyskiwania dostępu do terenu, a także przyspieszenie wydawania decyzji administracyjnych.
Dzięki projektowanym zmianom inwestorzy będą mieli możliwość lokalizacji inwestycji niezgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, za zgodą Rady Gminy w uproszczonym trybie. Projektowana regulacja zakłada, iż decyzja ws. lokalizacji inwestycji mieszkaniowej będzie wydawana w terminie 45 dni od dnia złożenia stosownego wniosku. Za niedotrzymanie terminu wojewodowie będą mogli zostać ukarani grzywną w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki w wydaniu decyzji.
Ponadto projekt zakłada uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego w zakresie inwestycji mieszkaniowych lub towarzyszących poprzez możliwość uzyskania - w ramach decyzji o pozwoleniu na budowę - zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, a także zezwolenia na zakładanie i przeprowadzanie ciągów, przewodów, urządzeń i obiektów niezbędnych do korzystania z inwestycji mieszkaniowej.
SzSz (PAP)