CPK "zmienia właściciela" - dlaczego?
W związku z nowelizacją tzw. ustawy o działach administracji rządowej, dotychczasowe kompetencje ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego w zakresie zadań dotyczących Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) przejął od 1 lipca 2024 r. minister właściwy do spraw transportu.
Jak przekazał PAP resort infrastruktury, ustawa z 15 maja 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej wprowadza zmianę przepisów kompetencyjnych w działach administracji rządowej – transport oraz rozwój regionalny.
Co się zmienia?
Zgodnie z przepisami tej ustawy oraz wynikającej z niej zmiany w przepisach ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, dotychczasowe kompetencje ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego w zakresie zadań dotyczących Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) przejmuje od 1 lipca 2024 r. minister właściwy do spraw transportu.
Resort infrastruktury wyjaśnia, że zadania te są związane z przygotowaniem i realizacją tej inwestycji, inwestycji towarzyszących oraz innych zadań, o których mowa w ustawie o CPK i dotyczą w szczególności zatwierdzania przez pełnomocnika ds. CPK ujednoliconych warunków i procedur wdrażania inwestycji i inwestycji towarzyszących, uzgadniania projektów planu ogólnego gminy oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ewentualnego wydania rozporządzenia określającego obszar otoczenia CPK, po wcześniejszych konsultacjach z właściwymi jednostkami samorządu terytorialnego i ewentualnego wdrożenia mechanizmu korygującego oraz monitorowania wykorzystania limitu wydatków, określonych w przepisach ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.
Kto pełnomocnikiem?
Ministerstwo infrastruktury przypomniało, że Pełnomocnikiem Rządu do spraw CPK będzie sekretarz lub podsekretarz stanu w ministerstwie obsługującym ministra właściwego do transportu, a wykonywanie prawa z akcji spółki Polskie Porty Lotnicze SA pozostanie w kompetencjach Pełnomocnika.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
PKP Cargo: łatwiej będzie zwolnić i sprzedać AKTUALNE!
Scholz poniżył Tuska: Niemcy nie chcą wspólnej obrony!
Orlen sprzedał spółkę zarządzającą magazynami gazu
Przywieźli 8 ton „masła” z Ukrainy. Natychmiastowy zwrot
Nowelizacja ustawy działowej ma na celu usprawnienie realizacji zadań administracji rządowej. Systematyzuje ona działy administracji rządowej: gospodarka złożami kopalin, energia, gospodarka, klimat oraz rozwój regionalny. Nowe przepisy wprowadzają zmiany w 60 ustawach.
PAP/ as/