Pracownicy socjalni także będą strajkować
Wszystko wskazuje na to, iż pracownicy socjalni także będą strajkować - spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z przedstawicielami ministerstwa nie zakończyło się porozumieniem.
Wynagrodzenia pracowników socjalnych obecnie kształtują się na poziomie płacy minimalnej - grupa ta od wielu lat nie otrzymała znaczących podwyżek. Tak mówią przedstawiciele Krajowej Sekcji Pracowników Pomocy Społecznej NSZZ „Solidarność”, którzy w ubiegłym tygodniu uczestniczyli w spotkaniu z Marcinem Zielenieckim, wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej.
Jakie są postulaty pracowników socjalnych?
Główny postulat dotyczył poziomu wynagrodzeń oraz faktu, iż pracownicy pomocy społecznej, chociaż wykonują bardzo trudną i niewdzięczną pracę, to nadal ich praca nie jest odpowiednio wynagradzana.
Ministerstwo wskazuje jednak, iż to nie ono powinno być adresatem postulatów lecz samorządy - pracownicy socjalni są bowiem pracownikami samorządowymi. SKPPS NSZZ „Solidarność” nie zgadza się z tą opinią.
Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie strony związkowej z przedstawicielami rządu. Jak czytamy na oficjalnej stronie Federacji Pracowników Socjalnych:
Żadnych propozycji dla asystentów rodziny, koordynatorów, pracowników domów pomocy społecznej i świadczeń oraz kosmetyczne zmiany dla pracowników socjalnych - to przekaz resortu rodziny, który płynie po dzisiejszym spotkaniu strony ministerialnej z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego (OKP). Strona społeczna informuje Ministra o wdrażanym strajku służb społecznych, jednak nie zrywa rozmów, ale oczekuje poważnego potraktowania zgłaszanych postulatów.
Fiasko rozmów będzie oznaczać strajk pracowników socjalnych.
Tysol.pl/ PFZPSiPS/ as/