Tarcza antykryzysowa: kalejdoskop zmian w ZUS
Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zmianie zasad przyznawania zwolnienia ze składek ZUS. Zwolnienie uzyskają wszystkie firmy. Przedsiębiorcy nie będą musieli udowadniać spadku przychodów.
Kilkanaście godzin temu Ministerstwo Rozwoju oraz przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, Łukasz Schreiber poinformowali, że zmiany prawne idą w tm kierunku, aby jednak wszystkie mikrofirmy (zatrudniające od 1 do 9 pracowników) przez 3 miesiące nie zapłaciły ZUS-u za swoich pracowników. Zwolnienie jest niezależne od poziomu przychodów firmy.
Do tematu odniósł się także prezydent na dzisiejszym spotkaniu prasowym.
Rozmawiałem dzisiaj z panem premierem, z panią minister rozwoju o tych właśnie zmianach, które zaproponowałem i które uważam za niezbędne — dodał, przypominając o trzymiesięcznym zwolnieniu z ZUS dla mikroprzedsiębiorców oraz samozatrudnionych.
W najnowszej wersji tarczy antykryzysowej - możemy więc prawdopodobnie się spodziewać, że wszyscy przedsiębiorcy - niezależnie od tego, czy zatrudniają pracowników, czy też prowadzą działalność jednoosobowo - uzyskają całkowite zwolnienie ze składek ZUS na okres trzech miesięcy i do tego bez udowadniania spadku przychodów w tym okresie.
Według portalu POX.pl -Ma być jednak wprowadzone jakieś ograniczenie związane z wysokością osiąganych przychodów w firmach jednoosobowych.
Prawdopodobnie przychód nie będzie mógł być wyższy niż 15 600 zł. Ministerstwo, jak dotąd, nie ujawniło jednak, jakiego okresu ma dotyczyć ta wartość. Tego dowiemy się zapewne w najbliższych dwóch dniach, gdy opublikowany zostanie ostateczny projekt specustawy. - podaje portal POX.pl
Na razie jednak na stronie ZUS nie podano dodatkowych informacji na ten temat - ponieważ w dalszym ciągu są to plany.
gr