W ciepłownictwie gaz będzie coraz ważniejszy
Gaz ziemny będzie odgrywał olbrzymią rolę, przede wszystkim w ciepłownictwie.
Gaz będzie odgrywał olbrzymią rolę. Nie tylko w samej czystej elektroenergetyce, ale przede wszystkim w ciepłownictwie. Ciepłownictwo jest bowiem jeszcze bardziej zależne niż energetyka, od węgla. I ciepłownictwo będzie musiało się przestawiać właśnie na gaz – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).
Mimo tego, że gaz jest uznawany za paliwo kopalne to w UE został uznany na czas osiągania neutralności klimatycznej, jako paliwo przejściowe.
CZYTAJ TEŻ: Triumf górników: Gwarancja pracy do emerytury!
Według szefa PGNiG celów klimatycznych, które stawia sobie UE nie da się osiągnąć bez gazu ziemnego. Na świecie widać pozytywny trend polegający na tym, że gaz transportowany jest nie tylko rurociągami, ale w coraz większym stopniu w postaci płynnej (LNG), statkami. Ilość gazu tak sprzedawanego na świecie zaczyna być porównywalna z ilością gazu, który płynie rurami. Nie bez znaczenia jest też wydobycie gazu łupkowego.
Gaz ziemny daje stabilność. Takiej stabilności w energetyce na razie jeszcze nie dają farmy wiatrowe i farmy słoneczne, które produkują prąd wtedy, kiedy świeci i kiedy wieje. Na razie nie opracowano stabilnych technologii magazynowania energii z wiatru i słońca_ – powiedział Jerzy Kwieciński.
CZYTAJ TEŻ: O tym jak przebiega wirus decyduje… genetyka?
Podczas panelu „Ambicje Polski do 2050 roku: neutralność klimatyczna oraz przyszłość polskiej energetyki: gaz, atom czy wiatr?” m.in. dyskutowano o planach Komisji Europejskiej dotyczących obniżenia emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. o co najmniej 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r.
Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego z punktu widzenia Polski jest to cel szalenie ambitnym. W tej chwili to co dzieje się w Unii, to ustalanie, jakie będą cele dla poszczególnych krajów członkowskich i dla nas.
Uważam, że przed Polską stoją największe wyzwania ze wszystkich krajów unijnych. Problem ten jest słabo rozumiany w Unii Europejskiej, szczególnie w zachodniej i północnej części UE, a polska gospodarka i energetyka bazuje na węglu – stwierdził Jerzy Kwieciński.
CZYTAJ TEŻ: Podwyżka płacy minimalnej doprowadzi do zwolnień?
O roli gazu ziemnego w zapewnieniu stabilności i elastyczności sektora elektroenergetycznego mówił Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG podczas konferencji Impact’20.
Do Grupy Kapitałowej PGNiG należy PGNiG Termika, ważny producent ciepła dla Warszawy.
PAP/RO