Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Skuteczna próba uspokojenia nastrojów

źródło: Mariusz Puchałka, Analityk giełdowy

  • Opublikowano: 6 marca 2014, 09:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Po bardzo burzliwym początku tygodnia wywołanym konfliktem na linii Ukraina – Rosja, na warszawskim rynku stopniowo następuje wyciszenie emocji. Wczoraj krajowe indeksy początkowo kontynuowały odreagowanie w górę, później jednak krótkoterminowy kapitał spekulacyjny zdecydował się zrealizować zyski. W najbliższych dniach indeks WIG20 prawdopodobnie przejdzie fazę konsolidacji ograniczonej poziomami 2.420-2.480 pkt. Kilkudniowe uspokojenie będzie stanowiło dobrą bazę pod spodziewane próby powrotu do tendencji wzrostowej zapoczątkowanej w pierwszej połowie lutego br.

Niewielka zmiana wartości WIG20 przy sporym obrocie

Zgodnie z tym, co podpowiadała analiza techniczna indeks największych spółek warszawskiego parkietu z optymistycznym nastawieniem rozpoczął wtorkową sesję. Popyt posiadał przewagę do godzin południowych. Później jednak naszemu rynkowi zaczęło ciążyć niepewne otoczenie zewnętrzne. Druga połowa wczorajszej sesji odbyła się pod dyktando sprzedających. Indeks WIG20 po wyznaczeniu maksimum cenowego na poziomie 2.464 pkt., po popołudniu zaliczył równie dynamiczny zjazd w dół. Nasz rynek dokładnie kopiował zachowanie indeksów giełd Europy Zachodniej. Ponadto zwracał uwagę wysoki wolumen obrotów. Byki przypomniały o sobie w końcówce sesji ustalając poziom zamknięcia na 2.445 pkt. Z punktu analizy technicznej indeks WIG20 znajduje się obecnie w połowie obszaru spadkowej luki z 3 marca br. W związku z tym, w najbliższych dniach można spodziewać się konsolidacji w przedziale 2.420-2.480 pkt. Jak na razie trudno znaleźć czynnik, który byłby w stanie wyrwać barometr największych spółek poza wspomniany obszar konsolidacji. W szerszym zakresie możemy również założyć, iż upływający czas będzie sprzymierzeńcem strony popytowej. W podobnym tonie prezentuje się sytuacja na głównym indeksie naszego rynku. Jak na razie skalę odreagowania ogranicza poniedziałkowa luka i poziom technicznego oporu przy 53,0 tys. pkt. Od dołu jednak rynek może liczyć na wsparcie ze strony poziomu 52,0 tys. pkt. (linia szyi formacji podwójnego dna ukształtowanej w styczniu i pierwszych dniach lutego) oraz głównej linii trendu wzrostowego przebiegającej obecnie w okolicach 51,0 tys. pkt.

Niskie stopy przez dłuższy czas

Wczoraj zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Po tej decyzji złoty pozostał stabilny, natomiast rynek długo zdyskontował spodziewany dłuższy okres niskich stóp procentowych, aż do III kw. br. To dobra informacja dla GPW, a Rada może pozwolić sobie na bardzo długą przerwę przed pierwszą podwyżką stóp procentowych, ze względu na umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego, przy niskim poziomie inflacji.

Uspokojenie również na Wall Street

Po wtorkowej manifestacji siły ze strony kupujących akcje spółek giełdowych za Oceanem, wczoraj przyszedł czas na obronę wcześniej zdobytych pozycji. Spośród 10-iu sektorów wchodzących w skład indeksu S&P500, drugi dzień z rzędu wyróżniły się instytucje finansowe, co obrazuje wzrost indeksu tych spółek o 0,7%. Na dzisiejsze notowania wpływ będą miały dane makro. O godz. 14.30 poznamy dane z rynku pracy (liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych), natomiast o 16ej m.in. dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku w styczniu. Swoje wystąpienia będą mieli przedstawiciele FEDu z Dallas, Nowego Jorku oraz Filadelfii.


Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze