Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Przed nami test siły rynku

źródło: Mariusz Puchałka, analityk giełdowy ING Securities

  • Opublikowano: 9 grudnia 2013, 09:34

  • Powiększ tekst

Końcówka ubiegłego tygodnia przyniosła poprawę nastrojów na GPW. Sygnał do odreagowania naszego rynku przyszedł zza Oceanu. Bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku pracy podniosły indeksy Wall Street, a fala optymizmu rozlała się zarówno na giełdy Europy Zachodniej, jak i na nasz rynek.

WIG20 dzielnie broni strefy 2.480-2.500 pkt.

Wykres świecowy dzienny indeksu największych spółek GPW przedstawia pięć kolejnych czarnych korpusów. Skala i siła deprecjacji odnotowanej w ubiegłym tygodniu była zatem dość silna. Już w końcówce środowych notowań indeks WIG20 testował poziom 2.480 pkt. We czwartek dno było uklepywane, jednak inwestorzy wstrzymywali się z istotniejszymi decyzjami do czasu publikacji piątkowych kluczowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia w początkowej fazie przebiegała pod dyktando strony podażowej. Indeks WIG20 zszedł nieznacznie poniżej poziomu 2.480 pkt., a tuż przed publikacją wspomnianych danych z USA, wyznaczone zostało dzienne minimum na poziomie 2.466 pkt. Pozytywny zwrot dokonał się w końcowej fazie sesji. Dynamiczne odreagowanie w górę i powrót ponad poziom 2.480 pkt. rodzi sporą szansę, iż grudniowa deprecjacja zostanie powstrzymana na obecnych poziomach. Rynek ma obecnie dobrą okazję do wykreowania odreagowania w górę. Takiemu scenariuszowi sprzyja poprawa nastrojów na rynkach Europy Zachodniej, jak i na Wall Street. Pierwszym celem popytu jest obecnie poziom 2.550 pkt. dla WIG20. Analogicznie udana obrona poziomu 52,5 tys. pkt. na WIGu stanowi zachętę do kreowania odreagowania w okolice strefy 54,0-54,5 tys. pkt. W dalszym ciągu jednak nie zapominajmy o zleceniach stop, gdyby ten lokalnie pozytywny scenariusz nie ziścił się. Przełamanie wspomnianych wsparć, grozić będzie bowiem rozwinięciem poważniejszej korekty spadkowej,

Korekta na DAXie może jeszcze potrwać

W ubiegłym tygodniu zwracało uwagę bardzo słabe zachowanie się indeksu niemieckiej giełdy. Tak dynamicznej deprecjacji nie obserwowaliśmy od kilku miesięcy. Z pewnością kluczową pokusą do zdecydowanej realizacji zysków, był trwający blisko 2 miesiące nieprzerwany rajd w górę, który wyniósł DAX na nowe historyczne maksima cenowe. Prawdopodobnie jednak piątkowe odreagowanie w górę może jedynie stanowić ruch wtórny po wcześniejszej przecenie. Kolejnymi ważnym poziomami od góry będą okolice 9.200 pkt. i 9.300 pkt.

Wall Street w górę mimo bliskiego końca QE3

Piątkowy raport z rynku pracy wykazał spadek stopy bezrobocia w USA do poziomu 7,0%, co oznacza najniższy odczyt od pięciu lat. Wśród ekonomistów pojawiając się kolejne opinie, iż Ameryka znajduje się już w fazie przyśpieszonego wzrostu gospodarczego. Pozytywne tendencje potwierdził również odczyt liczby nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. W listopadzie przybyło 203 tys. miejsc pracy wobec prognozy na poziomie 180 tys. Mimo wcześniejszych obaw, reakcja rynku na powyższe publikacje była pozytywna.  Indeks Dow Jones, po wcześniejszej czterodniowej przecenie, w piątek istotnie odreagował w górę i ponownie znalazł się na poziomie 16 tys. pkt. Kwestia koniunktury do końca roku pozostała otwarta, jednak, jak na razie spadkowa korekta została powstrzymana.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.