RPP ze związanymi rękami w sprawie stóp?
Rosnąca inflacja i osłabiający się złoty, który podnosi koszty importu, mogą jeszcze bardziej oddalić perspektywę obniżek stóp procentowych w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej najpewniej utrzyma swoją decyzję – niezmienną od ponad roku – pozostawiając stopy procentowe bez zmian – komentuje Tomasz Gessner, główny analityk Tavex.
W godzinach popołudniowych poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Rynkowy konsensus zakłada, że stopy wciąż pozostaną na niezmienionym poziomie, a więc 5,75 proc. Ostatni raz Rada zmieniła stopy procentowe w październiku ubiegłego roku. Choć w większości głównych banków centralnych, z amerykańskim i europejskim na czele, miały już miejsce pierwsze obniżki ceny pieniądza, nasza Rada ma w tym zakresie nieco związane ręce ze względu na rosnącą ponownie inflację.
Według wstępnych danych za październik inflacja CPI w ujęciu rocznym wynosi już 5 proc. i jest to 7. z rzędu wyższy jej odczyt. Jeszcze w marcu wynosiła 2 proc.. Póki więc trend rosnącej inflacji nie zostanie odwrócony, ta nie zacznie się kierować do celu i nie zostanie w nim trwale zakotwiczona, temat obniżek stóp procentowych w Polsce nie będzie raczej przedmiotem dyskusji.
Warto także dodać, że na przestrzeni dwóch ostatnich lat obserwowaliśmy wyraźne umocnienie złotego. W okolicach września 2022 roku główne waluty kosztowały ponad 5 zł. Spadek ich kursów także pomagał w sprowadzaniu inflacji na niższe poziomy. W ostatnich tygodniach na wykresach głównych walut obserwujemy jednak zmianę kierunku i złoty ponownie zaczął się wyraźniej osłabiać. Drożejące z tego tytułu, importowane towary zapewne tym bardziej nie pomogą w opanowywaniu inflacji w kolejnych miesiącach, co jeszcze bardziej może odsuwać w czasie termin kolejnej obniżki stóp procentowych przez RPP.
Tomasz Gessner, główny analityk Tavex
materiały prasowe, oprac. Sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje