Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Waszyngton osiągnął tymczasowe porozumienie – USD/JPY marnieje

źródło: John J. Hardy, Saxo Bank

  • Opublikowano: 17 października 2013, 16:17

    Aktualizacja: 17 października 2013, 16:18

  • Powiększ tekst

A więc na razie koniec. Pakiet mający na celu przywrócenie działalności amerykańskiej administracji i podniesienie pułapu zadłużenia – z terminem odpowiednio do połowy stycznia i połowy lutego – został w nocy przepchnięty przez obie izby Kongresu i podpisany przez Obamę.

Wielka porażka

Szczegółowe ustalenia zasadniczo nie różniły się od podawanych wcześniej w tym tygodniu. Uważa się, że członkowie republikańskiej Partii Herbacianej w Izbie Reprezentantów odnieśli ogromną porażkę, gdyż bardzo mało było ustępstw, które pozwoliłyby im zachować twarz. Ponadto wczorajsze uzgodnienia przeszły całkiem dużą większością głosów, a za pakietem opowiedziało się więcej republikanów, niż przewidywano.

Powstaje teraz pytanie, czy sytuacja ta odbierze Partii Herbacianej wolę walki w kolejnej, nieuniknionej konfrontacji w styczniu/lutym, czy też frakcja ta będzie próbowała okopać się w taktyce podobnej do tego, co widzieliśmy w ostatnich dniach. Skłaniałbym się do tej pierwszej interpretacji, chociaż mimo wszystko można się zastanawiać, czy na początku przyszłego roku będzie możliwy jakiś rozsądny kompromis: przez ostatnie kilka lat każdy budżet nazywano „rozwiązaniem kontynuacyjnym” – tzn. był on automatycznym powtórzeniem poziomów założonych w poprzednim roku, ponieważ Kongres i prezydent nie byli w stanie porozumieć się w sprawie nowego budżetu.

Jeśli chodzi o reakcję rynku na wiadomości ze Stanów, dolar amerykański próbował wczoraj zwyżkować, gdy podano tę informację, ale został ostro zepchnięty ku osłabieniu. Najwyraźniej przyczyną było przekonanie, że Rezerwa Federalna będzie wolała opóźniać ograniczenie programu QE dopóty, dopóki niepewna sytuacja polityczna będzie grozić stratami w amerykańskiej gospodarce.

W tej sytuacji waluty bardziej pozytywnie reagujące na ryzyko osiągały ostatnio rekordowe wyniki. Można się spodziewać kontynuacji takiego trendu, ale biorąc pod uwagę, jak mało obaw rynek przejawiał z powodu zamknięcia administracji amerykańskiej zastanawiam się, czy ten motyw ma szansę się utrzymać. Patrząc na kapryśne zachowanie wykresów i nietrwałość ruchów w różnych kierunkach w ostatnim czasie wydaje się, że rynek ma dość słabe przekonanie, co teraz robić.

Jeśli chodzi o pary takie jak EUR/USD, linie graniczne znajdują się tuż powyżej 1,3600 oraz poniżej obecnie dość znacznego wsparcia na 1,3480. Dla AUD/USD i NZD/USD powstaje pytanie, czy po próbie dojścia do nowych lokalnych szczytów uda się wywołać nowe fale zakupów. Na USD/JPY jak zawsze panuje niepewność, chociaż mamy też interesujący szczegół techniczny, o którym piszę poniżej.

Co dalej?

Wypatrujcie informacji, kiedy w nadchodzących dniach będą publikowane zaległe dane o amerykańskiej gospodarce. Nie wspomnę też o fakcie, że na niektóre z nich trzeba będzie patrzeć z przymrużeniem oka ze względu na niejasność, w jakim stopniu wpłynęła na nie niepewność­­ związana z zamknięciem administracji federalnej. I tak w kółko...

W opublikowanej wczoraj wieczorem tzw. Beżowej Księdze Rezerwy Federalnej widać oznaki spowolnienia wzrostu gospodarczego w kilku okręgach. Zwrócono też uwagę na ograniczone oddziaływanie wstrzymania działalności instytucji rządowych. Sprzyja to poczuciu, że wycofywanie luzowania ilościowego zostanie odłożone na dłuższy czas.

Zwróćcie uwagę na publikowane dziś rano dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, jak również cotygodniowe dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, które zobaczymy nieco później. Poznamy też wyniki ankiety w sektorze przemysłowym, opracowywanej przez Rezerwę Federalną z Filadelfii (we wrześniu wyniki były najlepsze od początku 2011 r., chociaż opublikowane na początku tego tygodnia rezultaty badania Empire były rozczarowujące).

Najważniejsze dane ekonomiczne

· Nowa Zelandia – w październiku zaufanie konsumentów wg ANZ wyniosło 122,3 pkt. wobec 118,8 pkt. we wrześniu.

· Australia – ocena zaufania przedsiębiorstw w III kw. wg NAB zmieniła się o 3 pkt., wobec -1 pkt. w II kw.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

· Szwecja – stopa bezrobocia we wrześniu (07:30)

· Strefa euro – bilans na rachunku bieżącym w sierpniu (08:00)

· Wielka Brytania – sprzedaż detaliczna we wrześniu (08:30)

· Strefa euro – produkcja w budownictwie w sierpniu (09:00)

· Stany Zjednoczone – Wystąpienie Fishera z amerykańskiej Rezerwy Federalnej (11:45)

· Stany Zjednoczone – cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (12:30)

· Stany Zjednoczone – cotygodniowy wskaźnik nastrojów konsumentów (Consumer Comfort Survey) wg Bloomberga (13:45)

· Stany Zjednoczone – wyniki ankiety Rezerwy Federalnej z Filadelfii dot. prognoz dla przedsiębiorstw (14:00)

· Stany Zjednoczone – przemówienie Evansa z Rezerwy Federalnej (16:45)

· Stany Zjednoczone – wystąpienie George z Rezerwy Federalnej (17:45)

· Stany Zjednoczone – wystąpienie Kocherlakoty z Rezerwy Federalnej (18:45)

· Australia – wystąpienie Ellis z RBA (00:10)

· Australia – wystąpienie Stevensa, szefa RBA (01:00)

· Chiny – PKB w III kw. (02:00)

· Chiny – produkcja przemysłowa we wrześniu (02:00)

· Chiny – sprzedaż detaliczna we wrześniu (02:00)

· Japonia – wyniki sprzedaży w ogólnokrajowych domach towarowych we wrześniu (05:30)

 

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych