Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Funt minimalizuje ryzyko związane z referendum

źródło: John J Hardy, Saxo Bank

  • Opublikowano: 11 września 2014, 18:34

  • Powiększ tekst

Pary z funtem szterlingiem stopniowo idą w górę. Wydaje się, że poziom niepewności na rynku związany z referendum w Szkocji szybko spada po ostatnich wynikach sondaży, które w przeciwieństwie do poprzednich wykazują przewagę głosów na tak.

Zmienność implikowana opcji jest nadal bardzo wysoka, jednak wartości na początku krzywej i spready długich pozycji w obligacjach brytyjskich według mnie sugerują, że rynek nie uwzględnia wielu czynników w wycenach z wyjątkiem, być może, zabezpieczeń opcji out-of-the-money w GBP.

Para GBP/USD wydaje się coraz bardziej zbliżać do wyprzedaży po powrocie w rejony 1,6250/1,6300, natomiast spadek w parze EUR/GBP może wpłynąć na dalsze zmniejszenie presji na funta. Więcej uwag na temat referendum w Szkocji przedstawię jeszcze dziś.

Liczba nowych miejsc pracy w Australii w sierpniu przekroczyła najśmielsze oczekiwania i dane te były co najmniej dwukrotnie mocniejsze niż najlepszy z odczytów opublikowanych w ciągu ostatnich 10 lat. Równocześnie nastąpił wzrost współczynnika aktywności zawodowej, mimo iż dane dotyczące miejsc pracy były tak mocne, że spowodowały spadek stopy bezrobocia do poziomu 6,1%.

Odczyt ten znacznie odbiega od pozostałych danych australijskich i od stopniowego spadku zaufania konsumentów, dlatego podchodzę do tej publikacji z odpowiednim dystansem do momentu, gdy uzyskamy kolejne dane z co najmniej kilku miesięcy.

Artykuł na portalu Bloomberg cytuje komentarz australijskiego urzędu statystycznego, według którego „na dzisiejsze dane wpłynęła rotacja w grupie ankietowanych”. Ponad 80% wzrostu dotyczyło niepełnych etatów. W związku z powyższym, prognozowanie powrotu do średniej wrześniowych danych dotyczących zatrudnienia jest ryzykowne (zwykle gwałtowne wzrosty powracają do średniej w ciągu kolejnych miesięcy), ponieważ zmiana ta może mieć charakter stopniowy ze względu na nową metodologię gromadzenia danych. Trudno przewidzieć w tym momencie rozwój sytuacji; pewne jest jedynie to, że akurat ten odczyt niewiele nam mówi.

Mocne dane dotyczące zatrudnienia spowodowały wzrost krótkich pozycji w Australii i nocny rajd dolara australijskiego. Pierwszym kluczowym obszarem, wokół którego toczy się akcja, to 200-dniowa średnia krocząca w okolicach poziomu 0,9180, jednak ostateczny opór strukturalny znajdzie się w rejonach dawnej „szyi” poprzedniej formacji głowy i ramion, która została wyjęta w ostatnich dniach. Mimo iż może nastąpić test oporu, osobiście wolałbym spadek do zamknięcia powyżej 0,9250.

Nowozelandzki bank centralny wydał neutralne oświadczenie, które wpłynęło na dalsze obniżenie oczekiwań dotyczących przyszłego usztywnienia polityki pieniężnej i na osłabienie waluty nowozelandzkiej na wszystkich rynkach. W oświadczeniu wyraźnie wspomniano o kursie walutowym i o chęci jego obniżenia: „Jego obecny poziom jest nieuzasadniony i niemożliwy do utrzymania. Spodziewamy się dalszej deprecjacji, która powinna zostać wzmocniona po tym, jak polityka pieniężna w Stanach Zjednoczonych zacznie się normalizować”.

Znaczny spadek cen produktów mlecznych i oznaki ochłodzenia na rynku mieszkaniowym to wiatr w żagle prezesa RBNZ, Graeme'a Wheelera. Po tym, jak spadek przyspieszył, para NZD/USD osiągnęła najniższe minimum od lutego.

Co dalej?

Dziś należy uważać na koronę szwedzką w związku z publikacją ostatniego indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz danych na temat zatrudnienia (za sierpień). Inflacja zasadnicza plasowała się w okolicy 0% w ujęciu rok do roku, a inflacja bazowa w lipcu wyniosła 0,6% po wcześniejszym flircie z 0% w tym roku.

SEK będzie bardzo podatna na wyjątkowo słabe dane i może rozpocząć rajd po mocniejszym, niż oczekiwano odczycie – w każdym razie, pod względem technicznym coś musi się wkrótce wydarzyć w parze EUR/SEK, ponieważ od połowy lipca para ta nie zamknęła się jeszcze ani razu poza granicami wąskiego przedziału 9,15-9,25.

Najważniejsze dane ekonomiczne • Nowa Zelandia: RBNZ pozostawia oficjalną stopę gotówkową bez zmian na poziomie 3,50%, zgodnie z przewidywaniami • Wielka Brytania: bilans cen domów RICS w sierpniu wyniósł 40% w porównaniu z przewidywanym 47% i odnotowanym w lipcu 48%. • Chiny: wskaźnik PPI w sierpniu wyniósł -1,2% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanym -1,1% oraz odnotowanym w lipcu -0,9%. • Chiny: wskaźnik CPI w sierpniu wyniósł +2,0% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanym +2,2% oraz odnotowanym w lipcu +2,3%. • Australia: zmiana w zatrudnieniu w sierpniu wyniosła +121 tys. w porównaniu z przewidywaną +15 tys. oraz odnotowaną w lipcu -4,1 tys. • Australia: stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 6,1% w porównaniu z przewidywaną 6,3% oraz odnotowaną w lipcu 6,4%.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich) • Szwecja: wskaźnik CPI w sierpniu (07:30) • Szwecja: stopa bezrobocia w sierpniu (07:30) • Szwecja: średnie ceny domów w sierpniu (07:30) • Stany Zjednoczone: cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (12:30) • Strefa euro: wystąpienie Draghiego z EBC (19:00) • Nowa Zelandia: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym BusinessNZ w sierpniu (22:30)

John J Hardy, Saxo Bank

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.