Analizy

PKB Polski: Inwestycje ograniczają wzrost

źródło: dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

  • Opublikowano: 30 sierpnia 2016, 10:36

  • 0
  • Powiększ tekst

Tym razem obyło się bez niespodzianek. Wzrost PKB w Polsce w drugim kwartale wyniósł 3,1%, zgodnie ze wstępnymi szacunkami. Tak jak przypuszczaliśmy za rozczarowujące tempo wzrostu odpowiedzialny jest spadek nakładów inwestycyjnych. Mamy obawy, że niekorzystne tendencje mogą się utrzymać.

Dzisiejsza publikacja GUS jest o tyle cenna, że pokazuje nam strukturę wzrostu. Widzimy tu minimalne przyspieszenie dynamiki konsumpcji prywatnej, nie oddające jednak ani tempa wzrostu dochodów realnych z rynku pracy, ani tym bardziej efektów programu 500+. Pewnym zaskoczeniem może być duży wzrost obrotów handlowych, szczególnie dwucyfrowa dynamika eksportu, bez której nie udałoby się uzyskać nawet 3% wzrostu.

Tak jak można było się obawiać, bardzo słabo wypadły inwestycje „zabierając” niemal jeden punkt procentowy wzrostu. Symptomy tej niekorzystnej tendencji były widoczne już w wyjątkowo słabej w tym roku produkcji budowlano-montażowej. Niestety mamy obawy, że słabość inwestycji może się utrzymać. Dane jednostek samorządu terytorialnego pokazują, że w pierwszym półroczu nie wydały one na inwestycje nawet połowy tego, co w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wobec rosnących potrzeb budżetu centralnego samorządy mogą być pod presją na wypracowywanie nadwyżek budżetowych, a najłatwiej to robić właśnie ograniczając inwestycje.

Druga połowa roku powinna przynieść przyspieszenie wzrostu w okolice 3,6% za sprawą przyspieszenia konsumpcji prywatnej. Jak widać efekt ten zostanie okupiony jednak mniejszymi wydatkami na inwestycje, co w długim terminie nie jest dla gospodarki korzystne. Spada bowiem produktywność, która na dłuższą metę decyduje o bogaceniu się społeczeństwa.

Powiązane tematy

Komentarze