PKP Intercity przedstawiło wagony dla polskiego wojska
PKP Intercity zaprezentowało na targach TRAKO 2021 w Gdańsku jeden ze specjalnych wagonów wyprodukowanych na potrzeby polskiej armii. Wagony zostały zamówione przez spółkę na zlecenie MON i wyprodukowane w poznańskiej Fabryce Pojazdów Szynowych „Cegielski”. Wartość kontraktu wynosiła 106,4 mln złotych brutto
Specjalne wagony są przeznaczone do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego. Poznański zakład „Cegielski” szczycący się ponad wiekową tradycją, od lat ściśle współpracuje z PKP Intercity przy modernizacji i wymianie taboru kolejowego.
Na uznanie zasługuje fakt, że producentem tych innowacyjnych wagonów jest właśnie FPS Cegielski – fabryka, która jeszcze niedawno miała zostać zlikwidowana. To efekt konsekwentnie realizowanej polityki rządu, który wierzy w olbrzymi potencjał rodzimej myśli technicznej i inwestuje w podmioty z polskim kapitałem – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
W zaprezentowanym wagonie znajdują się regały na plecaki, strefa socjalna czy miejsca sypialne, jest klimatyzacja, ekrany LCD i system informacji pasażerskiej. Najwyższy standard ma zainteresować taborem resorty obronne innych państw NATO, czyniąc z niego atrakcyjny towar eksportowy. Wspominał o tym Maciej Małecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych wskazując, że nowe zlecenia oznaczają większe przychody polskich producentów i podwykonawców.
Dziś spółki Skarbu Państwa, takie jak PKP Intercity, nie tylko dynamicznie się rozwijają, notując najlepsze wyniki od lat i zaspokajając potrzeby klientów indywidualnych, ale także realizują strategiczne cele państwa, takie jak obronność czy bezpieczeństwo. Jestem dumny, że na targach Trako 2021 możemy podziwiać tyle przykładów polskiej myśl technicznej, bo za każdym z nich stoją miejsca pracy w naszym kraju – przekonywał Małecki.
Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity podkreślał, że spółka ma szczególne znaczenie gospodarczo-obronne i realizuje zadania wynikające także z tego obszaru.
PKP Intercity poza zapewnieniem przewozów pasażerskich, prowadzi również zadania związane z obronnością kraju. Dzięki temu projektowi możemy przekazać osiem specjalnie przystosowanych wagonów – sześć przeznaczonych do transportu żołnierzy i oficerów oraz dwa do przewozu konwoju. Jako spółka będziemy odpowiadać za ich utrzymanie. Wagony będą posiadać również homologację na niektóre kraje, dla potrzeb wojsk innych państw członkowskich NATO – mówił Marek Chraniuk.
Podczas 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, odbywających się w dniach 21-24 września w Gdańsku, PKP Intercity bardzo silnie zaznaczyło swoją obecność. Świętująca 20-lecie istnienia spółka, oprócz prezentacji specjalnych wagonów dla polskiego wojska, przedstawia swoje osiągnięcia oraz plany dotyczące redukcji emisji CO2, modernizacji infrastruktury kolejowej oraz wprowadzania innowacyjnych, cyfrowych rozwiązań dla pasażerów.
Czytaj też: Adamczyk: Polska kolej dynamicznie się rozwija
PAP/KG