Ile nas będzie kosztować rekompensata taryf energii?
Łączna wartość rekompensat z tytułu regulacji taryf dotyczących gazu, węgla, energii cieplnej i elektrycznej wyniesie w br. 1,7 proc. PKB, szacuje Narodowy Bank Polski (NBP) w lipcowej projekcji inflacyjnej.
Zgodnie z szacunkami NBP, opartymi m.in. na dokumentach i prognozach rządowych, łączna wartość rekompensat z tytułu regulacji taryf dotyczących gazu, węgla, energii cieplnej i elektrycznej wyniesie w br. 1,7 proc. PKB, przy czym duża część tej kwoty 0,9 proc. PKB będzie sfinansowana przez producentów prądu i wydobywców krajowego gazu ziemnego - czytamy w „Raporcie o inflacji”.
Rząd będzie też wspierał przedsiębiorstwa energochłonne finansując w części ich opłaty za energię elektryczną i gaz. Koszt tego wsparcia dla sektora finansów publicznych ukształtuje się w 2023 r. na poziomie 0,1 proc. PKB.
Na 2023 r. w ramach tarczy antyinflacyjnej rząd przedłużył obowiązywanie zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej oraz obniżył stawki VAT na wybrane artykuły rolnicze.
Koszt tej obniżki podatków dla sektora finansów publicznych wyniesie w br. 0,3 proc. PKB” – wynika z raportu NBP.
ISBnews/RO
CZYTAJ TEŻ: Gdzie jest Prigożyn? Spotkał się z Putinem?
CZYTAJ TEŻ: Producenci broni żądają gwarancji zakupu